CELOKOŽENÉ POHORKY ASOLO FANDANGO GV
S GORE-TEX® MEMBRÁNOU

Italský výrobce bot Asolo vyrábí své boty již od sedmdesátých let, minulého století. Tyto dlouholeté zkušenosti daly celokoženým pohorkám Fandango GV dobrý základ. Pohorky, které zvládnou krátký výlet, ale také se nezaleknou těžšího trekingu s plnou polní. Dobrá mechanická odolnost, skvělá vodotěsnost díky numbukové kůži a GORE-TEXu, to je jen výčet superlativ, které tyto boty nabízí.

přispěl Marek Liška

Konstrukce

Když jsem poprvé vyzkoušel boty Fandango GV, připadal jsem si jako bych strčil nohu do atomového krytu. Skoro jsem nebyl schopen hnout nohou, jak byla noha dobře zafixovaná a zároveň ochráněná před vnějším okolím. Velký nezvyk pro mě tehdy. Obzvláště spodní část boty je opravdu pevná a troufám si říct, i kdyby mi na nohu spadl kámen, tak to skoro neucítím… Špička je samozřejmě vyztužená, takže i když jsem zakopnul o kámen skrytý pod napadaným listím, tak mé prsty byly jako v bavlnce. Do té doby jsem byl zvyklý chodit tak maximálně v nízkých trekových botách, nebo teniskách, kde jsem cítil pomalu každý kamínek na cestě, jak byly boty měkké a poddajné.

V nejvyšším bodě boty sahají až nad kotníky. Zde mám k botě upnuté nepromokavé kalhoty, tak aby voda z kalhot nezatékala dovnitř boty.

Tyto celokožené pohorky zafixují kotník a konstrukce boty sahá v nejvyšším bodě až na spodní část holeně. U vrchu je už však bota trošku poddajnější a měkčí, aby dobře přilehla na celou nohu a pevně držela. Celkově konstrukce boty poskytuje velmi dobrou oporu a umožňuje chodit i těžkým terénem, kde je bota jako buldozér a umožní člověku ve zdraví projít místa, kde bych s teniskou jistu jistě měl nejméně vymknutý kotník… Prvotní zvláštní pocit atomového krytu naráz střídal pocit nepřemožitelnosti v terénu a pohodlí, ať už má cesta vedla kamkoliv. A to vše zabaleno ve velmi příznivé hmotnosti. Jedna bota váží zhruba 720 gramů.

Rychlá fakta

Materiál svršku: Nubuk 2
Materiál podešve: Vibram Radiant
Membrána: GORE-TEX  
Hmotnost jedné boty: 720 g
Info cena: 5 290,- Kč
Prodejce: www.hanibal.cz

Malý detail, který jsem si zamiloval

Dotahování tkaniček u bot jistě znáte. Takové to nepříjemné přetahování tkaniček od spodu nahoru, abyste dokonale tkaničky utáhli. Obzvláště u pohorek je správně utažení tkaniček alfa a omega, aby bota dobře držela a fixovala nohu. Konstruktéři z Asolo však vyřešili neduh dotahování naprosto bravurně. Kladkově šněrování. V upnutí, kterým se protahují tkaničky je malá otočná kladka, takže když potáhnu tkaničku a chci ji dotáhnout, tak se od spodu tkanička sveze po jednotlivých kladkách.

Utahování tkaniček je díky kladkám uložených v kotvících bodech tkaniček, velmi snadné.

Nikde nic nedrhne, dokonale se tím tkanička vytáhne už od samotného spodku boty Díky této technické vychytávce se tkanička méně mechanicky namáhá, takže to prodlužuje její životnost. Vázat tyto boty je radost. Funkční a promakaná radost.

Gumáky budoucnosti

Kůže z nubuku je sama o sobě odolná vůči vodě a je velmi mechanicky odolná… A představte si, že ještě pod takovýmto materiálem máte GORE-TEX membránu. Čtyři bilióny póru na centimetr čtvereční. To je pro vodu zvenčí neproniknutelná bariéra. Jediný, kdo skrz GORE-TEX membránu pronikne je pára. Pára zevnitř boty, která se tvoří vlivem tělesného zahřívání nohy. Abychom se nepotili a neudělali si uvnitř bazének z vlastního potu, je to velmi důležitá vlastnost materiálu, kterou jsem nejedenkrát ocenil.

Společně s nepromokavou bundou a kalhotami tvoří pohorky Fandango GV neproniknutelnou bariéru mezi vámi a okolními živly.

I ve velkých parných letních dnech se mi nikdy nestalo, že bych se koupal ve vlastním potu. Byť přiznám, že někdy ponožka byla lehce navlhlá. Ale to se bavíme o třiceti pěti stupňových vedrech s botou připomínající protiatomový bunkr, který ještě navíc odolává vodě jako gumáky. Zkoušeli jste v třiceti pěti stupních chodit v gumákách? S těmito celokoženými pohorkami můžete naběhnout do vody a klidně v ní stát, skákat, a podivovat se nad tím, jak to, že je furt uvnitř sucho? To právě díky nubuku a GORE-TEXu.

Voda nedělá těmto pohorkám žádný problém. Celý den v takovém terénu? Ano!

Boty se mnou prošli mnoho. Alpy, Kavkaz a řadu mikrodobrodružství.

Vše je to o…

Jak už jsem zmínil v předchozím odstavci, bota je vyrobena z nubuku. Přírodní kůže. To sebou nese jak výhodu v dobré odolnosti vůči mechanickému poškození či vodě, tak nevýhodu se o kůži muset starat. Je třeba kůži pravidelně mazat voskem, aby kůže nevysychala a časem do sebe nenasakovala vodu a potom nepraskala, jak bude voda uvnitř kůže schnout. Můžete použít i impregnaci na vodní bázi, nebo univerzální spreje, ty však botu neochrání a nevyživí tak jako vosk.

Voděodolná náprasní kapsa je vhodná například na telefon. Všechny kapsy jsou vybaveny voděodolným zipem.

Jedinou nevýhodou vosku je, že botu lehce vyhladí a kůže na některých místech velmi ztmavne… Osobně mažu voskem botu tak 1-3 do roka, podle toho, jak často boty využívám. I tak se mi po letech udělali na botě malé „vrásky“ a mikropraskliny. Ty však naštěstí prozatím nemají žádný vliv na odolnost vůči vodě. Po studování tohoto problému jsem se dočetl, že nejen já, ale téměř každý majitel kožených pohorek tímto kosmetickým problémem trpí… Je tedy třeba nezapomenout a o boty se řádně starat. To, jak správně impregnovat, nebo jak namazat pohorky voskem si můžete přečíst v poradně Hanibalu.

Podrážka

Podešev celokožené pohorky Asolo Fandango GV je vyroben z pryžové směsi od výrobce Vibram®. Podrážka má vzorek s radiálním samočištěním, aby se na podrážce nezachycovaly velké nánosy terénu… Podrážka Vibram je překvapivě jedno z nejslabších míst. Podrážka je vyrobena kvůli došlapu a přilnavosti z měkčí směsi pryže, tudíž se s velkou pravděpodobností díky toho rychleji mechanicky opotřebovává. Tak jako u auta přicházíte o vzorek pneumatik ježděním, tak i u těchto bot se chozením pomalu prošlapáváte k samotné mezipodešvi boty.

Díky pevné konstrukci lze k botám upevnit i mačky. S botami tak zvládnete i extrémnější podmínky jako je chůze po ledovci.

Mé pohorky naštěstí ještě vzorek i po letech mají dobrý a nezaznamenal jsem nějaký větší úbytek hmoty. Ovšem při pročítání jiných uživatelských zkušeností jsem se k radikálnímu ubývání materiálu podešve dočetl hned několikrát. Podle všeho však je možné i zcela opotřebovanou botu vzít a nechat si jí skrz autorizovaného prodejce, který zašle botu samotnému výrobci, nechat udělat podešev novou. Mělo by to stát zhruba tisíc korun. Je to daň za pohodlný došlap, který pevně přilne k téměř jakémukoliv povrchu. Jen mokré hladké kameny této podrážce moc nesvědčí, tak pozor na to…

Upgrade k nezaplacení

Naprosto revoluční boom u mě nastal, když jsem si do boty ještě dokoupil stejně kvalitní anatomické vložky. Takový pocit pohodlí a bezpečí jsem u bot nikdy nezažil, tak jako v celokožených pohorkách Asolo Fandango GV vybavené vložkami Earthbound.

Takovýto terén pro tenisky už není. Stříkající voda, velmi nerovný terén, kde si snadno vymknete kotník… To je už na pořádné pohory. Pohory jako Asolo Fandango GV.

Pokud trpíte na ploché nohy jako já, oceníte vysokou klenbu vložky, která nohu udrží ve správné pozici a zvýší tím radikálně celkové pohodlí. Dobře tlumí nárazy a předchází torzi. Díky těmto vložkám nejsou nyní pro mě problém celodenní túry, aniž bych na konci dne proklínal boty, jak mě z nich bolí neskutečně chodidla. Což se předtím stávalo velmi často.

Verdikt

Bota je excelentně zpracovaná a není jí krom slabší podrážky co vytknout. Celokožená pohorka sebou přináší pohodlí s dobrou oporou a ochranou vůči vodě, ale také zároveň zodpovědnost o ní pečovat. Zanedbaná péče může znamenat velmi rychlý odchod boty do „důchodu“. Už tedy hned po nákupu doporučuji ošetřit boty nejlépe přírodním voskem. A pravidelně tuto kůru botě dopřávat. V takovém případě potom budete mít boty na dlouhá léta, klidně i deset let, které nezklamou i ve velmi těžkých a klimaticky náročných podmínkách. Sám jsem s botami Asolo zvládl například výstup na pětitisícovku Kazbeg v Gruzii. A nezklamaly. A věřím, že nezklamou i vás.

V roce 2019 již nastupuje nová generace bot Asolo Fandango GV. Nese název Fandango Duo GV MM. Jsou téměř identické s recenzovanými botami, avšak přibyl jeden technický prvek navíc. Mají zabudovaný tlumící prvek v mezipodešvi. Díky toho by měly být boty ještě pohodlnější a to hlavně při chůzi na tvrdém terénu. Cena je překvapivě ještě nižší. Dostáváme se pod pět tisíc korun.

Hodnocení

  • Odolnost proti vodě 95% 95%
  • Prodyšnost 85% 85%
  • Přilnavost k povrchu 80% 80%
  • Mechanická odolnost podrážky 65% 65%
  • Poměr cena/výkon 80% 80%

Komentáře

Jsi tady poprvé? Přečti si zde o čem mikrodobrodružství je a dozvíš se, jak již dnes říct ano dobrodružstvím, ať už jsi kdokoliv. Je to pro každého.