TEST: EKOSYSTÉM KNOG PWR – JEDEN ZDROJ PRO RŮZNÉ OUTDOOROVÉ AKTIVITY

Kultovní australská značka KNOG na našem trhu není moc známa a v outdooru už vůbec ne. KNOG nabízí především skvělé funkční a designové cyklo světla a doplňky. Produkty, které jsou do sebemenšího detailu propracované… Výjimkou není ani řada modulárních výkonných světel KNOG PWR. Neodcházejte! Sice zmiňuji světla, ale spíše bych to nazval ekosystém KNOG PWR. Základem je hliníková powerbanka, na kterou připojíte světlo (ruční, nebo na kolo), lucernu, reproduktory, proměníte v čelovku a v neposlední řadě dobijete svá elektro zařízení. 1 zdroj pro až 7 produktů.

přispěl Marek Liška

Jak to vidí KNOG. Vlevo jsou identická zařízení, která mají svůj vlastní zdroj napájení. Vlevo je ekosystém KNOGU. 1 zdroj pro až 7 produktů.

Základem hliníková powerbanka

Myšlenka KNOGU je prostá. Mít jeden zdroj elektřiny pro různé druhy použití. Jednou powerbankou jsem zvládl v terénu obsloužit hned několik zařízení a díky toho ušetřit místo v batohu. Při cestě na tábořiště jsem si posvítil, na místě pustil hudbu, nabil si telefon… A to zdůrazňuji pouze jediným zdrojem, jednou powerbankou! Nebýt ekosystému KNOG PWR, bylo by třeba třech různých akumulátorů, a to se pronese, prodraží a o ekologii ani nemluvě.

.

Stučné představení ekosystému KNOG PWR.

Ekosystém pohání hliníková powerbanka, která je dostupná ve třech kapacitách. Nejmenší 3350 mAh, střední 5000 mAh a největší 10 000 mAh. Na powerbanku lze připojit libovolnou světelnou hlavici (600, 1000, 2000 lm), použít jí jako zdroj v lucerně, nebo reproduktorech, využít jako čelovku, světlo na kolo, ruční svítilnu, nebo si nabít telefon, či jiné USB zařízení. Ovšem pozor, velkou 10 000 mAh powerbanku nelze využít pro napájení reproduktorů, kde na ní nezbylo místo…

Na powerbanku (vpravo) lze připojit světelnou hlavu (vlevo).

Všechny velikosti powerbank mají tzv. kolejničku. Ta slouží pro uchycení na příslušenství.

Každá powerbanka má jeden micro USB vstup pro nabití akumulátoru, USB 2.0 výstup pro dobíjení externích zařízení jako je telefon a zdířku pro fixaci k příslušenství. Zboku powebanky najdeme indikátor stavu baterie a kolejničku, která slouží k upevnění řídítkového držáku, adaptéru čelovky, nebo k přidělání popruhu na zápěstí.

Základem KNOG PWR je powerbanka, na kterou lze připojit příslušenství, nebo nabíjet telefon.

Světelné hlavice

PWR se prodává jak v sadách, tak jako jednotlivé komponenty ekosystému zvláště. V čemž spatřuji výhodu, jelikož jsem si schopen namixovat „balíček“ přímo na míru. Potřebuju-li například 5000 mAh powerbanku, ale vystačím si se slabším výkonem světla, mám možnost. Naopak pokud budu chtít používat reproduktor, který nepodporuje 10 000 mAh, ale chci zároveň výkonné světlo o výkonu 2000 lm, mám možnost. Je tedy zásadní, na co vše chcete PWR využít a dle toho zvolit powerbanku a k ní světelnou hlavici. Na druhou stranu sady jsou cenově přívětivější a obsahuji vždy nějaké příslušenství v ceně. Například 5000 mAh powerbanka se světlem v sadě obsahuje držák na řídítka a kabeláž.

Vlevo uprostřed střední 5000 mAh powerbanka a vpravo uprostřed malá 3350 mAh powerbanka.

Světelné hlavice jsou dostupné o výkonech 600, 1000 a 2000 lm. Mají identické hliníkové tělo jako powerbanka. Pootáčením světelné hlavice se přepínají módy svícení, které jsou bohaté. A to není vše. Světlo lze připojit k počítači a pomocí programu od KNOGu lze módy naprogramovat dle vlastního gusta. Program je ke stažení zde. To už mi přijde opravdu hi-tech řešení, ale proč ne.

.

S popruhem lze využít i jako příruční světlo.

Kombinací powerbanky a světelné hlavy získáváme spolehlivé ruční světlo, s adaptérem na řídítka jako světlo na kolo a s adaptérem na čelovku získáme silnou čelovku.

.

Lucerna

Lucernička KNOG PWR Lantern má vlastní zdroj LED světla (300 lm) a pohání ji výše zmiňovaná powerbanka – pasují všechny tři velikosti. Konstrukce je vysouvací, do podstavce s vyklápěcími nožičkami se fixuje powerbanka, která se zároveň připojuje k vrchní části lucerny. K dispozici jsou čtyři módy svícení a svítí jak plně vysunutá, tak zasunutá, kdy nabízí decentní lehké světlo. Se střední powerbankou 5000 mAh vydrží svítit na plný výkon až 6 hodin.

Lucernička KNOG PWR Lantern má vlastní zdroj LED světla (300 lm).

Principově je lampička spíše vhodná pro kempink a caravaning, kde si její uplatnění dokážu představit. Na trek a mikrodobrodružství je to zbytečný luxus, který až tolik není v terénu potřeba, zabírá místo a navyšuje váhu – i když je rozhodně menší, než kdyby lampička musela mít zdroj vlastní.

Video pohled na módy svícení lucerny a skládání.

Spodní a vrchní část konstrukce lucerny.

Lucerna svítí i pokud není vysunutá…

Diskotéka uprostřed divočiny

Rádi posloucháte hudbu? Já ano a pokud jsem zrovna v oblasti, kde si můžu dovolit udělat trochu randál, tak přenosný voděodolný reproduktor od KNOGu jsem si zamiloval. Jak jinak, reproduktor je napájen powerbankou o velikosti 3350, nebo 5000 mAh. Velká 10 000 mAh se zde bohužel nevleze. I tak se dosahuje na 100% výkon úctyhodné výdrže na nabití. 3350 mAh zvládne až 10 hodin, 5000 mAh až 14 hodin. Na 100% hlasitost zvládá produkovat vcelku čistý zvuk, má dobré středy a výšky. Hudba má hloubku. Pokud jste doposud byli zvyklí poslouchat hudbu z repráčku telefonu, tak budete uneseni. Tohle je zcela jiný kalibr, který překonal má očekávání.

Reproduktor je voděodolný, přípojuje se skrz Bluetooth a má dva 40 mm reproduktory.

Konstrukce je jednoduchá, avšak pevná, hlinková… Na vrchní straně jsou ovládací prvky. Spouštění, vypnutí, pauza, přeskakování… Zespodu je cvok na oddělání krytu, kde se připojuje akumulátor. Uvnitř nalezneme dva zabudované 40 mm reproduktory. Připojení k zařízení je pouze skrz Bluetooth a zvládá připojené zařízení číst až do 20-ti metrů. V reálu spíše 10 metrů a je nutné aby na sebe zařízení měly „výhled“. Reproduktor lze uchytit pomocí speciálního dodatečného držáku i na rám kola.

Powerbanka je skryta uvnitř hliníkového těla reproduktoru. Kryt se odklápí posunutím červené pojistky.

Je to otázka pro každého z nás, pokud tahat, či netahat. Na to si musí odpovědět každý sám. Co vím jednoznačně, že je to pěkný funkční kousek do nepohody, který mohu s klidem doporučit dále.

Nástavec na čelovku, držák na kolo a další

Jeden světelný zdroj od KNOG PWR jde využít pro mnoho aktivit. Nástavec na čelovku umožňuje uchytit powerbanku se světelnou hlavici na hlavu a využít světlo jako standartní čelovku s akumulátorem na zadní části hlavy. Osobně mě tento doplněk přišel z celé řady nejslabší. Sice člověk dostane velký výkon se slušnou výdrží, ale celek je neobratný, těžký a nepohodlný. A to jsem nástavec testoval s malou powerbankou a světelnou hlavicí. 

Video pohled na adaptér čelovky.

Se střední a velkou si to nedokážu představit už vůbec. Kdyby byl nástavec součástí balení světla, daly by se přimhouřit obě oči a na nějaké to občasné svícení… Ovšem zvažte sami, má-li pro vás investice dalších téměř sedmi set korun smysl.

Světelnou hlavu lze nastavit do libovolného úhlu.

Powerbanka je těžká a díky toho není nošení komfortní…

Co mě mile překvapilo byl držák na řídítka kola. Velmi minimalistický a do detailu propracovaný. Není potřeba ani šroubováku, protože držák je vybaven rychloupínacím šroubem. Tvar držáku lze využít dvěma směry, mít světlo nad řídítky, nebo pod řídítky. Mě oslovila varianta mít světlo pod řídítky a nalepené ihned u představce kola. Docílil jsem toho, že mi světelný kužel pěkně svítil na střed, zároveň světlo nebylo na první pohled vůbec viditelné a nezabíralo mi moc místa na řídítkách. Uchycení světla bylo velmi stabilní, i ve větším terénu a zkouškách světlo z držáku rukou vyrvat, mi světlo drželo jako přibité. V nabídce existuje podobný držák i na cyklistickou helmu.

KNOG je především specialista na cyklistiku. Vybere si opravdu každý. Ať už jen potřebujete přisvítit chodník při cestě z práce, nebo potřebuje osvítit polovinu lesa při zběsilé jízdě terénem.

Poslední možností je na světlo přidělat popruh na ruku, pro využití klasické příruční svítilny. Poutko se však musí nešikovně přidělávat ke světlu zašroubováním, které vyžaduje malinkatý imbus.

Držák je možno přidělat pod řidítka, nebo naopak.

S robustním světlem to ani nehne. Je perfektně fixováno.

Závěrem

Neslyšel jsem, že by se na trhu něco podobného jako je ekosystém PWR prodávalo, a tak KNOGu tleskám, že se pustil do zcela převratného modelu, jak lze využít jeden zdroj světla na několik různých způsobů. Myšlenka je to skvělá. 1 zdroj pro až 7 produktů. KNOG udává, že při pořízení kompletní sady PWR je úspora až 60% částky, kterou by jste jinak vynaložili na konkurenční produkty. V praxi však k dokonalosti trošku chybělo. Světla to jsou bezesporu skvělá, technické zpracování je velmi vysoké úrovni. Pouze některé doplňky pro outdoor mi trošku nesedly. Zejména nástavec na čelovku kvůli své neobratnosti a poutko kvůli nepraktickému upevňování ke světlu. Zbytku nemám co vytknout. Dokážu si představit, že ve své výbavě vlastním jednu střední powerbanku, ke které mám světelnou hlavu, držák na kolo, reproduktory, iPhone nabíjecí kabel a pro kempink i lucerničku. Cena takové sady vyjde na necelých šest tisíc korun.

Sada KNOG PWR byla řádně testována v období 06-08. 2019.  Ve fotogalerii níže naleznete další detailní fotky. Detailnější porovnání jednotlivých produktů nalezenete v angličtině zde

Hodnocení

  • Výdrž na nabití 90% 90%
  • Technické zpracování produktů 95% 95%
  • Kompatibilita a použitelnost příslušenství 80% 80%
  • Poměr cena/výkon 87% 87%

Komentáře

Jsi tady poprvé? Přečti si zde o čem mikrodobrodružství je a dozvíš se, jak již dnes říct ano dobrodružstvím, ať už jsi kdokoliv. Je to pro každého.