MRAZIVÉ DOBRODRUŽSTVÍ S DODÁVKOU

Skončit v práci, vzít dodávku a vyrazit za mrazivým dobrodružstvím na nejvýznamnější vrchol Vizovické vrchoviny? To jsem ještě netušil, že budu mít co dočinění s duchy u zříceniny hradu Starý Světlov a doslova mi zmrzne dodávka.

přispěl Marek Liška

Kam se jede

 • Komonec se svými 970 m.n.m. patří mezi jeden z nejznámějších vrcholů Vizovické vrchoviny.
 • Malenisko v Provodově je malé, ale přesto významné mariánské poutní místo z počátku 18. století. Odjakživa je Malenisko vyhledávané pro pramen léčivé vody. Studánku s touto zázračnou vodou najdeme na místě i dnes.

  Zajímavosti a doporučení z místa

  • Zřícenina hradu Starý Světlov, kdysi patřil mezi významná opevnění zdejšího kraje. Zřícenina je volně přístupná a nalezneme zde průvodce historii.
  • Lípa u kostela na Malenisku. Její stáří se odhaduje na více než 200 let.
  • Kostel Panny Marie Sněžné, který vznikl na počátku 18. stol. přestavbou původní kapličky.
  • Skalní útvar Bába se nachází kousek od vrcholu Komonce. Skalka z pískovce dosahuje výšky 5 metrů a na povrchu skalky je velký počet dutin, které vznikly působením eroze. Příležitost pro horolezce na bouldering.
  • Jídlo a pití
   • Hostinec na Maleniskách
  • Studánku nalezneme přímo na Malenisku. A pozor. Prý má blahodárné léčivé účinky.

  Můj příběh

  Ledový výjezd a uvítání na Malenisku
  Z práce již za tmy jsem vyrazil naší firemní dodávkou směr Malenisko. Silně zledovatělá cesta v závěrečném stoupání od hlavní cesty na poutní místo Malenisko, dala dodávce pořádně zabrat. Sem tam kola pořádně zahrabala, ale nakonec mě dodávka dovezla tam, kam jsem chtěl. Vyskočil jsem z vyhřátého kokpitu dodávky a hned do mě udeřil mráz. “Sakra, to je kosa, říkám si”. Nejraději bych si vlezl zase zpátky do vyhřátého auta. Přesvědčil jsem se, že výstupem se zahřeju, takže jsem si na sebe navlékl bundu a rukavice. Vzhůru na jeden z nejvýznamnějších vrcholů Vizovické vrchoviny!
   
  Duchové
  Zrovna nedávno jsem se díval na horor “V zajetí démonu”, který pojednává o přetrvávajících formách zlých duchů, kteří dokáží zcela posednout člověka a přinutit jej dělat hrůzostrašné činy… A nejednalo se o výmysl scénáristů, horor je inspirován skutečným příběhem! Zpět k mému dobrodružství. Cestou směrem na Komonec míjím zříceninu hradu. Kudy kam se podívám, nikdo nikde. Jen já, hluboká tma, mráz a světýlko mé čelovky. V mé hlavě se mi najednou začínaly honit myšlenky, co za duchy bývalých pánu hradu, bude okolo zříceniny číhat. Ač to zní dětinsky, chvíli mě zaplavila vlna emocí a strach. Takže si dokážete představit, že návštěva zříceniny hradu v nočních hodinách, byl pro mě pořádný adrenalinový zážitek.
   
  Zamrzlá ruční brzda
  Duchové mě nechali naštěstí napokoji. A já zmáknul výstup na Komonec a dojít zpět k dodávce. Tu mě však čekalo nemilé překvapení. Zamrzlý lankovod ruční brzdy. Takže při jízdě dodávkou jsem za sebou tahal zadní kola a skoro to nejelo. To je paráda, protože odtud jsem chtěl jet asi ještě 5 kilometrů na vytipované místo, kde bych nocoval. Tak, tak jsem zvládl sjet kopec z Maleniska a zaparkovat na parkovišti u hlavní cesty. Ještě jsem se pokusil o sklepnutí táhel ruční brzdy, ale bylo to fest přimrzlé a nehnul jsem s tím. Na to abych se v mínus desíti válel pod autem jsem už neměl. Šel jsem dovnitř dodávky a udělal si něco teplého k snědku. No a na pití svařáček… K tomu všemu jsem si pustil na telefonu film. Po dobrém jídle a s pár hrníčky svařáku se usnulo opravdu dobře. Ačkoliv další den nejspíše dodávkou neodjedu.

  Statistika

  VZDÁLENOST

  5,2 KM

  POČET DNÍ

  1

  NASTOUPÁNO

  216 VM

  MISE

  KOMONEC

  Komentáře

  TVŮJ POŠTOVNÍ HOLUB

  Přiletí ti od nás 1-3x za měsíc email o tom, co je nového na našem webu.

  Ať už příběhy mikrodobrodruhů, objektivní recenze na vybavení, nebo všemožné tipy co se můžou hodit.

  Nenech si nic ujít. Zanech nám na sebe kontakt a další email co budeme posílat ti přiletí rovnou do tvé schránky. Díky!

  Na email jsme ti zaslali email k potvrzení registrace