NENÍ ROHLÍK, JAKO ROHLÍK

Člověk ani nemusí jezdit na jezero Bajkal, aby zažil trochu té Sibiře i doma za barákem. Stačí příhodné zimní podmínky a vyhledat jakoukoliv vodní plochu v okolí. My vyrazili na malinkaté jezero Rohlík.

přispěl Marek Liška

Kam se jede

  • Jezero Rohlík je malinké jezero ve tvaru rohlíku. Jezero je slepé rameno řeky Odry, která nedaleko odtud protéká. V letních měsících se zde díky zachovalé břehové vegetaci a vodnímu režimu, nachází velké množství rostlinných i živočišných druhů, především žab.

Zajímavosti a doporučení z místa

  • Jistebník nalezneme nedaleko odtud a nabízí neotřelé pohledy na jeho rozsáhle rybniční soustavy ležící v CHKO Poodří.

Náš příběh

Most přes řeku Kwai
Na Rohlík to z domova nebylo pro ani jednoho z nás zrovna nejblíže. Ale ani tato skutečnost nás nezastavila na Rohlík dojít pěšky. Tedy až na Jirku, který odvážně v mraze dojel na kole. Cesta díky svítícímu sluníčku byla však příjemná. Člověk se s krosnou na zádech akorát dostal do provozní teploty. Než jsme dorazili na Rohlík, čekal nás přechod hraniční lávky mezi Proskovicemi a Starou vsí nad Ondřejnicí. Krásná dřevěná lávka propojující cyklostezku mezi břehy řeky Ondřejnice. Po zdolání lávky nás čekala lokalizace zmíněného jezera Rohlík. Skrývalo se kdesi na okraji rozsáhlého lesa před námi.
 
Není potřeba jezdit na Sibiř
Jezero jsme našli. Díky mrazivým dnům bylo celé kompletně zamrzlé. Skvělá příležitost spát přímo na jezeře. Stany jsme tedy postavili na ledu. Člověk ani nemusí jezdit na jezero Bajkal, aby zažil trochu té Sibiře i doma za barákem. Zima byla řádná a bez táboráku by to nešlo. Naštěstí paliva bylo všude okolo dostatek. Avšak bylo zmrzlé a mokré. Takže jsme s rozděláním ohně trošku bojovali. No naštěstí nás zachránil Kubův plynový vařič, který nám pomohl zažehnout oheň. A v tu chvíli dorazil poslední dobrodruh Honza, který došel pěšky až z Ostravy. Uvolnili jsme mu místo u ohně, když mu z batohu vypadly dvě sady plechovek. Všem se nám rozzářily úsměvy na tváři a jen to hvízdlo. První pivo bylo uvnitř. A co bychom to byli za gurmány, kdybychom si nepřipravili něco teplého k snědku. Marek potřeboval nabít kulomet ostrými náboji a sáhl po trempské jistotě – fazolích. Nu a kluci napíchli na klacek buřty a klobásy. Noc to byla dlouhá. Povídalo se, pilo se a pozorovala se pestrá noční obloha.
 
Zpět do pekla, tedy tepla
Ráno nás probudily ranní paprsky. Ze spacáku se nám vůbec nechtělo vylízat, protože už ani v nich nebylo bůhví jaké teplo. A to většina z nás měla spacáky dva! Avšak jednou jsme se odhodlat museli. A donutilo nás jak jinak než ranní čůrání. Hned poté byla nutná ranní rozcvička na zahřátí. Pár koleček okolo jezera postačilo. Ještě jsme si dali něco dobrého na zub a vyrazili zpět do civilizace. Druhou noc už bychom asi venku spát nechtěli. A vůbec, s navlhnutým stanem a vším spacím vybavením by to nebyla žádná sranda přežít venku další mrazivou noc. Byli jsme tak moc rádi, že se máme kde vrátit. A že tam hlavně máme teplo!

Statistika

VZDÁLENOST

12,4 KM

POČET DNÍ

1

NASTOUPÁNO

31 VM

MISE

PŘENOCOVAT NA ZAMRZLÉM JEZEŘE

Komentáře

TVŮJ POŠTOVNÍ HOLUB

Přiletí ti od nás 1-3x za měsíc email o tom, co je nového na našem webu.

Ať už příběhy mikrodobrodruhů, objektivní recenze na vybavení, nebo všemožné tipy co se můžou hodit.

Nenech si nic ujít. Zanech nám na sebe kontakt a další email co budeme posílat ti přiletí rovnou do tvé schránky. Díky!

Na email jsme ti zaslali email k potvrzení registrace