OKOLO TRÚBY CESTIČKA
Štramberk je vyhlášenou turistickou destinací. Stojí zde stejnojmenná historická věž, která je pozůstatkem štramberského hradu ze 13. století. Věž omývají různé pověsti o sekání uší tehdejších zajatců… Odtud nese název zdejší pochoutka – štramberské uši. My však máme namířeno oklikou. Skrz jeskyni, kde byly v minulosti objeveny vzácné nálezy, přes okraj lomu, který nabízí dechberoucí výhledy, až do pohádkového lesa v libotinském lese, kde jsme se dočkali klidu a skvělé atmosféry, kterou dotvářel nejen zde tekoucí potůček.
přispěl Marek Liška
Kam se jede
- Štramberk je vyhlášenou turistickou destinací. Stojí zde stejnojmenná historická věž, která je pozůstatkem štramberského hradu ze 13. století. Věž omývají různé pověsti o sekání uší tehdejších zajatců… Odtud nese název zdejší pochoutka – štramberské uši. My však máme namířeno oklikou. Skrz jeskyni, kde byly v minulosti objeveny vzácné nálezy, přes okraj lomu, který nabízí dechberoucí výhledy až do pohádkového lesa v libotinském lese, kde jsme se dočkali klidu a skvělé atmosféry, kterou dotvářel nejen zde tekoucí potůček.
Náš příběh
Roku 1880 při průzkumu jeskyně zde byla objevena čelist neandrtálského dítěte.
Jeskyně je součástí Národního sadu vyobrazující slavné osobnosti, který zde byl vybudován na počátku 20. století.
Po pěšinkách Národního sadu docházíme na samotný okraj těžebního lomu Kotouč, ze kterého se otevírají netradiční výhledy do okolí. V roce 1881 zde odkoupila jižní polovinu hory Kotouč vídeňská společnost bratrů Guttmannů k těžbě vápence. Osobně mě zaráží, jak tomu mohlo být dovoleno. Roku 1880, v pár set metrů vzdálené jeskyni Šipka, zde byly nalezeny prehistorické nálezy neandrtálského dítěte a mamuta. Pravděpodobně zde také stálo slovanské hradiště a jezuitské poutní kostely ze 17.-18. století. Avšak ani tyto nálezy nestály v cestě těžbě.
Okraj těžebního lomu ze kterého se otevírají výhledy na Beskydy.
Lom již pohltil celou jižní polovinu kopce. Naštěstí se již dále nerozšiřuje.
Scházíme dolů z Kotouče a jdeme oklikou přes louky. Vlastně na samotnou Trúbu nemáme ani namířeno. Je totiž podvečer a je načase vyrazit rozdělat tábor, namísto obdivování její historie a dalších pozůstatků štramberského hradu. Avšak ani tak nezoufáme. Odměnou odlehlejších bočních cest, které vedou okolo tuby, nám jsou zcela nové výhledy na samotnou tubu.
Scházíme dolů z Kotouče a jdeme oklikou přes louky odkud se nám otevírají pohledy na Trúby z jiné perspektivy.
Okolo Trúby cestička.
Zacházíme hluboko do libotinského lesa. Velkou část jdeme po asfaltové silnici a potkáváme poslední výletníky, kteří mají namířeno opačným směrem, než máme my. Jakmile jsme dostatečně hluboko, scházíme na boční cestu abychom se trošku zašili. A našli jsme vskutku královské místečko v záhybu se zde vinoucího potůčku.
Zacházíme hluboko do libotinského lesa.
Provizorní tábořiště, hned pár metrů vedle vede potůček, kde se nám chladí plechovky.
Statistika

VZDÁLENOST
25,8 KM

POČET DNÍ
1

NASTOUPÁNO
349 VM

MISE
PO STOPÁCH NEANDRTÁLCE
Mapa a trasa
Komentáře
