PO PRÁCI NA VÝCHOD SLUNCE

Skončit v práci a místo k domovu si to namířit na kopec. Dát si pivo, opéct buřta, zalézt si do spacáku a pozorovat noční oblohu. Ráno se podívat na velkolepý východ slunce a zase vrátit se zpět do práce. I tak to jde.

přispěl Marek Liška

Kam se jede

  • Velká Javořina se svými 970 m.n.m. patří mezi nejvyšší horu Bílých Karpat a leží na pomezí česko-slovenské hranice.

  Zajímavosti a doporučení z místa

   • Vysílač na Velké Javořině se svými 135 metry dominuje vrcholu.
   • Stanování je možné přímo na vrcholu. Nalezneme zde dvě místa, kde můžeme stanovat. Jedno místo s ohništěm, nedaleko památníku česko-moravsko-slovenskej vzájomnosti a druhé za vysílačem, směrem k Holubyho chatě.
   • Jídlo a pití. Po cestě nalezneme turistickou chatu, kde se vaří teplé jídlo.
    • Holubyho chata
   • Studánku nalezneme po cestě na vrchol po modré turistické značce. Polohu studánky naleznete např. na Mapy.cz – turistická mapa.

  Náš příběh

  Po štěrku nahoru
  Plán zněl jasně, setkat se po práci s kamarády na parkovišti u Kamenné boudy, nasednout na kola a vydat se vstříc vrcholu. A pokud počasí dovolí, spatřit východ slunce. Výjezd na vrchol Javořiny byl pohodový. Na vrchol vedou dvě cesty. Jedna upravovaná štěrková cesta a druhá turistická stezka. My jsme pro výjezd zvolili tu štěrkovou.
  .
  Aklimatizace 
  Na vrcholu jsme dojeli k Holbyho chatě. Byl čas se aklimatizovat. Každý z nás vyfasoval dva škopky. Žízeň byla veliká a po pivu se jen zaprášilo. Výškovou nemoc však úspěšně zahnalo. Pomalu sluníčko začalo zacházet za horizont a byl čas vyrazit rozdělat oheň. Na Velké Javořině najdeme celkem dvě stanoviště, kde můžeme rozdělat oheň. My jsme zvolili to nedaleko památníku, s výhledy na českou vlast.
  .
  Ohýnek
  Ohýnek se rychle rozhořel. Každý si vytahuje svůj kus žvance, který si opekl nad ohněm. S plným bříškem jsem spokojeně zalehl do spacáku. Ještě chvíli jsem se kochal výhledem na hvězdy. Počasí opravdu zatím vyšlo na jedničku s hvězdičkou. 
  .
  Opona se zvedá
  Ráno zazvonil budík – 4:30. Vstávat a cvičit! Polomrtvý jsem se vybelhal ze spacáku, pobalil jsem si své saky paky a společně s kamarády jsme popojeli na východní stranu Javořiny. Opona se zvedla a podívaná začala. Sluníčko vyšlo a začalo nás jemně ohřívat svými paprsky. Krása! Za tohle to stálo.
  .
  Hurá do práce
  Zpátky do práce. Nasedli jsme na své bajky a valili jsme si to vstříc sjezdu po červené turistické značce dolů k autu. Lehce unaveni, ale spokojeni zavítáváme hned do pracovního procesu.

  Statistika

  VZDÁLENOST

  17,1 KM

  POČET DNÍ

  1

  NASTOUPÁNO

  392 VM

  MISE

  VÝCHOD SLUNCE

  Komentáře

  Jsi tady poprvé? Přečti si zde o čem mikrodobrodružství je a dozvíš se, jak již dnes říct ano dobrodružstvím, ať už jsi kdokoliv. Je to pro každého.