PŘÍSTŘEŠEK V TEMNÉM LESE KALUŽNÉHO

Vesnička Tyra je obklopena vrcholky Moravskoslezských Beskyd. Na tyto hřebeny vrcholků máme namířeno. Do zdejších hustých a temných lesů. Poklidná trasa s minimální frekvencí turistů, dvěma turistickými chatami a řadou přístřešků. Nechybí ani turisticky významné místo vrcholku Javorového.

přispěl Marek Liška

Kam se jede

 • Javorový 1032 m.n.m. Mohutný vrcholek s paloučkem a turistickým rozcestníkem. Nedaleko je Malý Javorový. Od jara až do podzimu z Malého Javorového v hojném počtu startují paraglidisté.
 • Vesnička Tyra je malebná vesnice v údolí Moravskoslezských Beskyd.

  Zajímavosti a doporučení z místa

  • Gutské vodopády mohou být příjemným zpestřením, pokud zbude čas a síly. Sedm metrů vysoké kaskádovité vodopády se nacházejí asi dva kilometry od turistické chaty Javorový. Je nutné povolení!
  • Přístřešky na posezení nalezneme na trase hned tři. Jeden při výstupu a zbylé dva zhruba v půli naší trasy.
  • Jídlo a pití. Po cestě nalezneme hned dvě turistické chaty, kde se vaří teplé jídlo.
   • Chata Ostrý
   • Javorový – turistická chata
  • Studánky nalezneme po cestě v hojném počtu. Jejich polohu naleznete např. na Mapy.cz – turistická mapa.

  Náš příběh

  Hurá do kopce
  Podzim je období pestrých barev a je radost na to pohledět. Počasí nám přálo a byl krásný slunečný den. Dojeli jsme do vesničky Tyra, zaparkovali jsme zde auto a vyrázili jsme přímo do kopců po turistické značce. Kilometr, nebo dva vede cesta po asfaltu a postupem času přešla v pěšinku.
  .
  Šunka a Arnošt
  Po strmém výstupu jsme zašli zahnat žízeň čepovaným zlatem. Při popíjení a pojídaní svačinky k nám dorazil strážce chaty. Zlatý retrívr Arnošt. Tak jsme jej pojmenovali. Adam nevydržel jeho kocouří pohled a dal mu ždibek své svačinky. Od té chvíle byl Arnoštův nejlepší kamarád. Arnošt nám stále podával ťapku a tulil se k nám. Evidentně mu šunčička zachutnala. Po zásluze byl znova odměněn dalšími kousky šunky. My jsme dopili pivo a vyrazili o kus dále. Najít přístřešek.
  .
  Hoř ohýnku, hoř
  Rychle padla tma a my tak, tak došli k přístřešku. Postavili jsme stan a připravili si dříví na táborák. Stačilo škrtnout sirkou a oheň vzplanul! Všude okolo nás byla všude černo černá tma. Les je to tajemný. Naštěstí ohýnek nám dělá dobrého společníka… Nařezali jsme si buřty, otevřeli si plechovku piva a za chvíli se mohlo servírovat. To vše za doprovodu praskajícího dříví. Jak já to mám rád.
  .
  Nakrájej tu mlhu
  Přes noc nám trochu popršelo a ráno jsme se probudili do mlhy, která by se dala krájet. Posnídali jsme poslední zbytky jídla a vyrazili jsme vstříc další části naší cesty. Cesta po hřebeni mírně stoupala vzhůru a po nějakém čase jsme dobývali vrcholek Javorového. Na turistické chatě o kousek dále jsme se stavili na oběd. Kdo bude mít čas, může se ještě vydat na Gutské vodopády – nutné si zařídit povolení. V našem případě jsme šli od chaty rovnou serpentinami dolů do údolí, odkud jsme startovali.

  Statistika

  VZDÁLENOST

  18,3 KM

  POČET DNÍ

  1

  NASTOUPÁNO

  685 VM

  MISE

  PŘÍSTŘEŠEK KALUŽNÝ

  Komentáře

  TVŮJ POŠTOVNÍ HOLUB

  Přiletí ti od nás 1-3x za měsíc email o tom, co je nového na našem webu.

  Ať už příběhy mikrodobrodruhů, objektivní recenze na vybavení, nebo všemožné tipy co se můžou hodit.

  Nenech si nic ujít. Zanech nám na sebe kontakt a další email co budeme posílat ti přiletí rovnou do tvé schránky. Díky!

  Na email jsme ti zaslali email k potvrzení registrace