RÁJEM VINAŘŮ ZA HRANICE VLASTI

Jižní Morava na kole, se všemi peckami, které nabízí. Tato část naší republiky je nejen ráj vinařů, ale i cykloturistů. Na Jižní Moravě čekají desítky kilometrů cyklostezek. Milovníky dálek jistě nadchne možnost návštěvy nedalekého Rakouska.

přispěl Marek Liška

Kam se jede

 • Jižní Morava, kraj vinařů. Konkrétně je řeč o Lednici a přilehlém okolí, včetně Rakouska. Konkretní místa, kudy vede naše trasa, naleznete níže.

  Zajímavosti a doporučení z místa

  • Lednice je obec s jednou zajímavostí za druhou. Mě osobně nejvíce zaujal zámek Lednice. Jako cyklisté máme nevýhodu zákazu jízdy na kole v areálu zámku. Vidět tuto impozantní stavbu však za to stojí.
  • Lednicko-valtický areál je přírodní park s řadou přírodních, architektonických a kulturních památek. Zabírá poměrně velké území a kolo je zde ideální dopravní prostředek.
  • Valtice je vinařská obec. Největší zajímavostí je zámek Valtice, labyrint historických vinných sklepů Valtické podzemí, zámeček Belvedere a v neposlední řadě kolonáda na Rajstně.
  • Hraniční přechod Valtice/Schrattenberg v okresu Mistelbach. Kousek naší trasy vede poklidným a malebným Rakouskem.
  • Mikulov významné vinařské město. Mezi největší atrakce patří Svatý kopeček a zámek Mikulov. 
  • Vodní nádrž Nové Mlýny byla vybudována v 80. a 90. letech, jako prevence před každoročními potopami, které trápily místní obyvatele. Dnes je to turisticky hojně navštěvovaná oblast.
  • Rozhledna Maják je 21 metrů vysoká dřevěná rozhledna. Krásné výhledy na Pálavu, vodní nádrž Nové Mlýny a Rakousko. Za dobrého počasí jdou vidět i Alpy.
  • Jídlo a pití. Po cestě nalezneme nespočet restaurací, hospod a rychlého občerstvení. Zde je výpis těch, které jsme navštívili a můžeme doporučit.
   • Dany café pizzerie – centrum Valtic – doporučujeme zapečené lazaně.
   • Hostinec u Plaváčka – vedle obecního úřadu v Bulharech, kde parkujeme.
  • Studánky nalezneme po cestě v hojném počtu. Jejich polohu naleznete např. na Mapy.cz – turistická mapa.

  Náš příběh

  Není lednice, jako Lednice
  Začali jsme v Bulharech, kde jsme zaparkovali auto na parkovišti u obecního úřadu a vydali se vstříc dobrodružství na lehokolech. Projeli jsme turisticky profláknutá místa jako zámek Lednice, nebo Lednicko-valtický areál. Zázemí pro cykloturisty je tu špičkové. Vůbec Lednicko-valtickým areálem můžete jezdit na kole křížem krážem a je stále na co koukat. Ve Valticích jsme dostali hlad a vyhlíželi něco k snědku.
  .
  Gastro zážitek za pár šupů
  Podařilo se nám vyčíhnout pizzerii kousek od náměstí. Jídlo bylo skvostné a vůbec to byl parádní gastronomický zážitek. Lazaně servírované přímo v zapékací míse nejen skvěle vypadaly, ale i šmakovaly. Po dobrém obědě nás kousek od Valtic a návštěvě kolonády na Rajstně, vítálo Rakousko.
  .
  Uskakujeme před autobusem
  Samozřejmě nám nedalo se nevyfotit na hranici. Málem jsme však u toho přišli k úrazu. Fotili jsme se uprostřed cesty, foťák odpočítával poslední sekundy samospouště, když v tom se na nás vyřítil autobus. Troubil jako o duši a my jsme uskočili. Přežili jsme!
  .
  Zombie apokalypsa v Rakousku
  Rakousko je opět krásně upravené a malebné, tak jak si jej pamatuji z dřívějších návštěv. Volíme poklidné cyklostezky, které vedou okolo vinic. Jen tady bylo poněkud liduprázdno. A to doslova. Jako by tady vypukla zombie apokalypsa. To se nedalo říci Mikulovu. Ten nás přivítal koncertem na náměstí, které praskalo ve švech. Lidé kulili oči, když jsme si zaparkovali kola před pódium a pozorovali koncert z pohodlí lehokola. Až nás to po chvíli omrzelo, tak jsme vyrazili pryč z města. Kousíček od Mikulova jsme stanovali v lesíku, na vysekaném paloučku u lesní obory.
  .
  Pohled z výšin
  Ráno nás čekal sjezd k přehradě Nové Mlýny a výjezd na nedaleký kopeček s rozhlednou Maják. Výhledy do okolí byly překrásné. Odtud už jsme to měli co by kamenem dohodil do Bulhar k autu. Ještě než jsme vyrazili zpět domů, tak jsme šli do restaurace na oběd. Restauraci jsme měli přímo pod nosem.  Pár metrů od auta. Vskutku pestrý víkend, s krásnými výhledy, super cyklostezkami a hlavně v dobré společnosti!

  Statistika

  VZDÁLENOST

  83,4 KM

  POČET DNÍ

  1

  NASTOUPÁNO

  963 VM

  MISE

  PŘEJET HRANICE

  Komentáře

  TVŮJ POŠTOVNÍ HOLUB

  Přiletí ti od nás 1-3x za měsíc email o tom, co je nového na našem webu.

  Ať už příběhy mikrodobrodruhů, objektivní recenze na vybavení, nebo všemožné tipy co se můžou hodit.

  Nenech si nic ujít. Zanech nám na sebe kontakt a další email co budeme posílat ti přiletí rovnou do tvé schránky. Díky!

  Na email jsme ti zaslali email k potvrzení registrace