SAMOSTATNĚ STOJÍCÍ TURISTICKÝ VAŘIČ PINGUIN MANTIS

Tradiční česká značka Pinguin nabízí širokou škálu vybavení pro pobyt v přírodě. Je jim také samostatně stojící turistický vařič Pinguin Mantis, který avizuje velmi dobré parametry za přijatelnou cenu. Nejedná se však o čistě český výrobek. Většinu produktů si nechává Pinguin dělat v Asii. Což mnohdy vede k nižší trvanlivosti výrobku. Od doby, co jsem jej začal používat uběhly zhruba 3 roky… Drží mi vařič ještě pohromadě? Je tak výkonný, jak se píše? A stojí vůbec za to?

přispěl Marek Liška

Atypická konstrukce s pevnými základy

Vařič Mantis je navržen jako volně stojící vařič. To v praxi znamená, že vařič stojí na vlastních skládacích nožičkách a plyn z kartuše je externě přiveden hadičkou, na jejímž konci je ventil pro regulaci plynu. Díky tohoto typu konstrukce je zajištěna vysoká stabilita a možnost vařit i ve větších hrncích. Větší hrnce = větší plocha ohřevu, u které se dosahuje rychlejšího a rovnoměrnějšímu předávání tepla. Což taky mnohdy vede k úspoře paliva oproti malinkým ešusům, kde část plamene jde mimo okraj hrnce. Ale to už je trošku jiné povídání.

Vařič stojí na vlastních skládacích nožičkách a plyn z kartuše je externě přiveden hadičkou.

Co shledávám jako velký benefit je hlavně stabilita. Nemusím se omezovat v obsluze hrnce, jen abych do toho omylem nedrcnul a celé se to nepřevrátilo na zem… Alespoň takové pocity jsem měl u vařičů, které byly upevněné přímo na kartuši a celé to tak trochu připomínalo zručnou dřevěnou hru Jenga.
Krom skvělé stability nabízí tato konstrukce nižší položení plamene, který je doslova pár centimetrů nad zemí. To značně přispívá k lepší odolnosti proti povětrnostním podmínkám. V extrémních podmínkách lze přikoupit závětří, nebo si nějaké vyrobit…

Rychlá fakta

Hmotnost: 145 g
Rozměry: 145×75 mm
Materiál: Nerezová ocel  
Výkon: 3000 W
Příslušenství: přepravní pouzdro
Prodejce: www.hanibal.cz

Výkon zajištěn i pod bodem mrazu

Mantis zvládne jet až na 3000 W. Což je na takto malý plynový vařič poměrně dobrý výkon. Ohřátí 2 litrů studené vody je tak záležitost doslova pěti, až sedmi minut na maximální průtok, který syčením připomíná prolétávající stíhačku. A to vše zvládne i v nepřiznivých zimních podmínkách. V teplotách pod bodem mrazu začíná mít plyn trochu problémy s přeměnou skupenství. Proto byl Mantis ve spodní části vybaven tzv. předehřevem, který zajištuje správnou konzistenci plynu pro stálé hoření. Tento vařič tak nezklame i v zimním období, kde je většina plynových vařičů nepoužitelná. Což může být jeden z důvodů, proč zvolit Mantis.

 Ventil s regulací plamene. Konec popáleným prstům při regulaci během vaření…

Velikost a variabilita kartuší

Oproti vařičům upevňující se na bombu, má však Mantis mnohem více prvků, které se promítají na jeho celkové váze – nožičky, hadička a předehřev. Hmotnost vařiče bez plynové kartuše je 145 gramů (pro představu: vařič VAR 2 upevňující se na kartuši má 110 gramů). I přesto je Matis velmi skladný. Nožičky a podpěry pro nádobu jsou skládací, hadička se dá natěsno obmotat okolo celého vařiče. A to vše potom vložit do obalu (součástí balení), který vařič chrání a drží pohromadě. Celé složené balení poté dosahuje rozměrů 145×75 mm.

Vařič je kompletně skládací a součástí je betelný obal na transport.

Díky externímu napájení je možné využít jakýkoliv typ šroubovací kartuše (EN 417). Na mikrodobrodružství si tak mohu sbalit malou, skladnou a lehkou 200 g kartuši (je k tomu však potřeba redukce), zatímco na dovolenou autem, kde nejsem omezen místem ani váhou, si mohu vzít velkou půl kilovku.

Externím napájením lze využít libovolně velké plynové kartuše. Od velké půl kilové na fotce, až po malinké láhvové 200 g.

Také u volby ešusu má člověk volnou ruku. Díky stabilní konstrukci lze využít velké pětilitrové ešusy, kde je navíc zajištěno lepší předávání tepla, díky větší ploše dna. 

Verdikt

Krom vypadnutého kroužkového těsnění, které se nachází uvnitř ventilu, jsem nezaznamenal žádnou další vadu. Mimochodem kroužkové těsnění mi samovolně vypadlo, protože uvnitř není moc dobře zafixováno. Ovšem těsnění se dá koupit v každém dobrém obchodě pro kutily asi za korunu, nebo dvě. Co je trošku nepraktické je samotné balení vařiče, které napoprvé dokáže potrápit. Dodávaný obal je dírkovaný a občas se stane při vsunování vařiče dovnitř, že se nějaká část, třeba konec nožičky, zadrhne v dírce. Po třech letech poměrně vydatného používání vařič Pinguin Mantis funguje stále skvěle. Ba naopak se mi stal dobrým společníkem na mých cestách a mikrodobrodružstvích. Uvařil mi nespočet dobrých teplých pokrmů a káviček na místech, kde bych si o nich jinak mohl nechat jenom zdát.

Vařič hodnotím na základě tříletých zkušeností z terénu. Krom řady mikrodobrodružství jsem vařič využíval měsíc ve Finsku, kde jsem byl na něj odkázaný od rána do večera. Při pobytu v base campu pod Kazbegem (3.670 m.n.m.), během řady cest do Rakouska, dvoutýdenní car campingové dovolené ve Slovinsku a desetidenním pobytu v Livignu. Dovolím si tedy tvrdit, že vařič prošel opravdovými zatěžkávacími zkouškami, pro hodnocení trvanlivosti.

Hodnocení

  • Stabilita 100% 100%
  • Výkon plamene 90% 90%
  • Manipulace při balení/vybalování 80% 80%
  • Kvalita zpracování 90% 90%
  • Poměr cena/výkon 85% 85%

Komentáře

Jsi tady poprvé? Přečti si zde o čem mikrodobrodružství je a dozvíš se, jak již dnes říct ano dobrodružstvím, ať už jsi kdokoliv. Je to pro každého.