TEST: SOLÁRNÍ NABÍJECÍ SET GOAL ZERO

Elektronika může být na delších výpravách mimo civilizaci k ničemu, když jí nemáme z čeho napájet. Já se zrovna chystal na téměř měsíční lehokolovou výpravu do Finska. A s tím zároveň přišla možnost otestovat solární set Goal Zero. S radostí jsem se toho ujal. Byl jsem zvědavej, zda-li se vyhnu otravnému vysedávání u zásuvek všude možně a užiju si konečně elektro soběstačnosti.

přispěl Marek Liška

Recenze akumulátoru Venture 30

Vyrobenou elektřinu z panelu je především nutné někam uložit. V testovaném balíčku jsem měl přiložený akumulátor Goal Zero Venture 30.

Venture třicítka nabízí praktické vychytávky a řešení, které můj běžný akumulátor postrádá. Jako člověka, který se pohybuje v přírodě a v né úplně příznivých klimatických podmínkách, mě vlastnosti Venture 30 přímo nadchly. Tady jsou mé postřehy.

.
 • Konstrukce má voděodolnou certifikaci IPX6 a působí velmi robustně. Tudíž určitě zvládne i trošku tvrdší zacházení. Povrch je pogumovaný a díky toho mi velmi dobře akumulátor držel na brašně ORTLIEB, kde jsem jej měl poutkem zvenku zapnutý. Tři boční strany konstrukce akumulátoru obepíná nabíjecí kabel s USB 2.0 a micro USB samcem. Rovněž je pogumovaný a má ploché tělo. Koncovky kabelu jsou rovnou zapojeny v akumulátoru. Už žádné řeči typu: „A kde jsem zase strčil ten kabel…“. Jak důmyslné a praktické řešení!
 • Dobije zařízení rychleji než ze sítě. Když jsem připojil nabíjecí kabel z Venture 30 do svého telefonu, nestačil jsem se divit, jak rychle telefon zvládla Venture třicítka dobít. Děje se tak díky unikátní schopnosti řízeného nabíjení. Akumulátor umí analyzovat připojené zařízení a pustit do něj maximum toho, co může.
 • Dva USB výstupy pro souběžné dobíjení dvou zařízení.
 • Zabudované světlo o síle 150 lux, které zároveň slouží jako indikátor baterie. Musím říct, že jsem světlo příliš nevyužíval, ale nikdy nevíte, kdy příjde vhod. Proč ne…
 • Dobít lze buďto ze sítě, nebo samozřejmě jakýmkoliv solárním panelem z portfólia Goal Zero. Testovaným solárním panelem Nomad 7 Plus, se akumulátor z 0 na 100 dobil zhruba za 14 hodin soustavného slunečního svitu.

Rychlá fakta

Akumulátor
Kapacita: 7800 mAh – 3.7 V
Rozměry: 11,4 x 8,25 x 2,5 cm
Hmotnost: 250 g
Info cena: 2 990,- Kč
Prodejce: www.hanibal.cz
Solární panel
Výkon: 7 W
Napětí: 8 – 9 V
Typ článků: Monokrystalický
USB Port: 5V, až 1.4 A (1400 mA)(7 W max)  
Hmotnost bez podstavce: 260 g
Rozměry (rozložený): 33 x 23 x 1.27 cm
Rozměry (složený): 16.5 x 23 x 1.9 cm
Info cena: 2 990,- Kč
Prodejce: www.hanibal.cz

Výhody

 • Extrémně rychlé nabíjení připojených zařízení
 • Odolná konstrukce s voděodolnou certifikací IPX6
 • Praktické zakomponování kabelu do konstrukce
 • Garantována kompatibilita se solárními panely Goal Zero

Nevýhody

 • Menší kapacita akumulátoru
 • Větší rozměry

Recenze solárního panelu Nomad 7 Plus

Tak, již máme elektřinu kde ukládat, teď je ještě potřeba nějakou vyrobit. K tomu nám poslouží Goal Zero Nomad 7 Plus, nebo chcete-li, jakýkoliv jiný solární panel od Goal Zero…
.
Nomad 7 Plusko má samotný solární panel nalaminovaný na pevné desce, díky čehož je panel velmi tenký a lehký. Na krajích má praktické otvory pro uchycení. Nabízí se dvě varianty. Buďto jej můžeme používat s podstavcem, který zároveň je vybaven kapsou pro kabeláž, nebo podstavec nechat doma a ušetřit pár set gramů. Já zvolil variantu číslo dvě a vůbec mi podstavec nechyběl.
.
Výše zmíněný akumulátor Venture 30 zvládne Nomad 7 Plus dobít zhruba za 14 hodin soustavného slunečního svitu. To bylo ve Finsku trošku problém. Ovšem i když bylo lehce pod mrakem, panel stále dokázal produkovat v omezeném množství nějakou energii. Byl to sice běh na delší trať, ale i přes nepřízeň počasí, panel dokázal za 3-4 zatažené dny, Venture 30 dobít. Chcete-li panel používat v oblastech, kde je omezený sluneční svit, jako ve Skandinávii, doporučil bych se podívat po větším panelu. Například Nomad 13. Naopak pojedete-li na jih, Nomad 7 Plus bude bohatě dostačovat a bude takovou malou jadernou elektrárnou na cestách. A co za další zajímavosti Nomad 7 Plus ukrývá?
 • Indikátor nabíjení: Na nabíjecím kabelu je nově umístěn indikátor nabíjení – v reálném čase tedy vidíte, jak moc panel nabíjí vaše zařízení. Díky tomu můžete panel natočit ke slunci pod tím nejoptimálnějším úhlem. Skvělá pomůcka pro efektivní nabíjení.
 • Auto Restart: Nově lze koncová zařízení lépe nabíjet přímo z panelu – bez použití powerbanky. Nomad si pamatuje průběh nabíjení a při poklesu proudu (např. kvůli oblačnosti) dokáže „vybudit“ zařízení, aby se začalo znovu nabíjet.

Výhody

 • Malé rozměry
 • Nízká hmotnost
 • Velký výkon – Venture 30 dobije za cca. 14 hodin
 • Lze dobíjet zařízení napřímo bez nutností speciálních adaptéru / přepěťových ochran

Nevýhody

 • Nenašel jsem

Vyrobil mi panel dostatek energie k soběstačnosti?

Suma, sumárům. Abych odpověděl na otázku, která padla hned na úvod. Dopomůže mi solární set od Goal Zero k energetické soběstačnosti? Odpověď zní ano. Je pravda, že ve Finsku jsme celkově 2x do plna nabíjeli ze sítě všechny baterky a akumulátory. Nicméně tento počet na téměř měsíční výpravu je zcela zanedbatelný, protože snad skoro každý z nás si nějakou tu pauzu přes noc v civilizaci udělá… Co nám však odpadlo bylo jakékoliv nucené dobíjení po hospodách a marketech během dne. To bylo velmi příjemné a rychle jsem si na to zvykl. Solární set mi hravě zvládal pokrýt denní spotřebu telefonu, který jsem využíval pro navigaci a použival jej k surfu po internetu. A k tomu navíc uložil nějakou elektřinu do zásoby. A touto přebytečnou elektřinou jsem zase dobíjel fotoaparát a GoPro.

Je více než nutné si před zakoupením solárního setu říci, kolik zařízení chci nabít, zda-li potřebuji 12V (notebooky, většina zrcadlovek), nebo si vystačím jen s 5V (telefony, tablety, kompaktní fotoaparáty) a v jakých klimatických podmínkách budu fungovat. Podle toho je nutné zvolit vhodný Goal Zero akumulátor a solární panel. Nebojte! Je z čeho vybírat. Recenzovaným setem portfólio značky Goal Zero teprve začíná.

Hodnocení

 • Kvalita zpracování 90% 90%
 • Uživatelská přívětivost systému 95% 95%
 • Rychlost dobíjení el. zařízení z akumulátoru Venture 30 100% 100%
 • Poměr cena/výkon 75% 75%

Komentáře

Jsi tady poprvé? Přečti si zde o čem mikrodobrodružství je a dozvíš se, jak již dnes říct ano dobrodružstvím, ať už jsi kdokoliv. Je to pro každého.