TEST: SOLÁRNÍ NABÍJECÍ SET GOAL ZERO
Elektronika může být na delších výpravách mimo civilizaci k ničemu, když jí nemáme z čeho napájet. Já se zrovna chystal na téměř měsíční lehokolovou výpravu do Finska. A s tím zároveň přišla možnost otestovat solární set Goal Zero. S radostí jsem se toho ujal. Byl jsem zvědavej, zda-li se vyhnu otravnému vysedávání u zásuvek všude možně a užiju si konečně elektro soběstačnosti.
přispěl Marek Liška
Recenze akumulátoru Venture 30
Vyrobenou elektřinu z panelu je především nutné někam uložit. V testovaném balíčku jsem měl přiložený akumulátor Goal Zero Venture 30.
Venture třicítka nabízí praktické vychytávky a řešení, které můj běžný akumulátor postrádá. Jako člověka, který se pohybuje v přírodě a v né úplně příznivých klimatických podmínkách, mě vlastnosti Venture 30 přímo nadchly. Tady jsou mé postřehy.
- Konstrukce má voděodolnou certifikaci IPX6 a působí velmi robustně. Tudíž určitě zvládne i trošku tvrdší zacházení. Povrch je pogumovaný a díky toho mi velmi dobře akumulátor držel na brašně ORTLIEB, kde jsem jej měl poutkem zvenku zapnutý. Tři boční strany konstrukce akumulátoru obepíná nabíjecí kabel s USB 2.0 a micro USB samcem. Rovněž je pogumovaný a má ploché tělo. Koncovky kabelu jsou rovnou zapojeny v akumulátoru. Už žádné řeči typu: „A kde jsem zase strčil ten kabel…“. Jak důmyslné a praktické řešení!
- Dobije zařízení rychleji než ze sítě. Když jsem připojil nabíjecí kabel z Venture 30 do svého telefonu, nestačil jsem se divit, jak rychle telefon zvládla Venture třicítka dobít. Děje se tak díky unikátní schopnosti řízeného nabíjení. Akumulátor umí analyzovat připojené zařízení a pustit do něj maximum toho, co může.
- Dva USB výstupy pro souběžné dobíjení dvou zařízení.
- Zabudované světlo o síle 150 lux, které zároveň slouží jako indikátor baterie. Musím říct, že jsem světlo příliš nevyužíval, ale nikdy nevíte, kdy příjde vhod. Proč ne…
- Dobít lze buďto ze sítě, nebo samozřejmě jakýmkoliv solárním panelem z portfólia Goal Zero. Testovaným solárním panelem Nomad 7 Plus, se akumulátor z 0 na 100 dobil zhruba za 14 hodin soustavného slunečního svitu.
ychlá fakta
Výhody
- Extrémně rychlé nabíjení připojených zařízení
- Odolná konstrukce s voděodolnou certifikací IPX6
- Praktické zakomponování kabelu do konstrukce
- Garantována kompatibilita se solárními panely Goal Zero
Nevýhody
- Menší kapacita akumulátoru
- Větší rozměry
Recenze solárního panelu Nomad 7 Plus
.
.
- Indikátor nabíjení: Na nabíjecím kabelu je nově umístěn indikátor nabíjení – v reálném čase tedy vidíte, jak moc panel nabíjí vaše zařízení. Díky tomu můžete panel natočit ke slunci pod tím nejoptimálnějším úhlem. Skvělá pomůcka pro efektivní nabíjení.
- Auto Restart: Nově lze koncová zařízení lépe nabíjet přímo z panelu – bez použití powerbanky. Nomad si pamatuje průběh nabíjení a při poklesu proudu (např. kvůli oblačnosti) dokáže „vybudit“ zařízení, aby se začalo znovu nabíjet.
Výhody
- Malé rozměry
- Nízká hmotnost
- Velký výkon – Venture 30 dobije za cca. 14 hodin
- Lze dobíjet zařízení napřímo bez nutností speciálních adaptéru / přepěťových ochran
Nevýhody
- Nenašel jsem
Vyrobil mi panel dostatek energie k soběstačnosti?
Suma, sumárům. Abych odpověděl na otázku, která padla hned na úvod. Dopomůže mi solární set od Goal Zero k energetické soběstačnosti? Odpověď zní ano. Je pravda, že ve Finsku jsme celkově 2x do plna nabíjeli ze sítě všechny baterky a akumulátory. Nicméně tento počet na téměř měsíční výpravu je zcela zanedbatelný, protože snad skoro každý z nás si nějakou tu pauzu přes noc v civilizaci udělá… Co nám však odpadlo bylo jakékoliv nucené dobíjení po hospodách a marketech během dne. To bylo velmi příjemné a rychle jsem si na to zvykl. Solární set mi hravě zvládal pokrýt denní spotřebu telefonu, který jsem využíval pro navigaci a použival jej k surfu po internetu. A k tomu navíc uložil nějakou elektřinu do zásoby. A touto přebytečnou elektřinou jsem zase dobíjel fotoaparát a GoPro.
Je více než nutné si před zakoupením solárního setu říci, kolik zařízení chci nabít, zda-li potřebuji 12V (notebooky, většina zrcadlovek), nebo si vystačím jen s 5V (telefony, tablety, kompaktní fotoaparáty) a v jakých klimatických podmínkách budu fungovat. Podle toho je nutné zvolit vhodný Goal Zero akumulátor a solární panel. Nebojte! Je z čeho vybírat. Recenzovaným setem portfólio značky Goal Zero teprve začíná.
Hodnocení
- Kvalita zpracování 90%
- Uživatelská přívětivost systému 95%
- Rychlost dobíjení el. zařízení z akumulátoru Venture 30 100%
- Poměr cena/výkon 75%
Komentáře
Jsi tady poprvé? Přečti si zde o čem mikrodobrodružství je a dozvíš se, jak již dnes říct ano dobrodružstvím, ať už jsi kdokoliv. Je to pro každého.
KOMUNITA
PŘIDEJ SE K NÁM
Web mikrodobrodružství.cz s ♡ vytvořil Marek Liška | Provozovatel a reklama | Zásady ochrany osobních údajů
Provoz webu podporuje přírodní kosmetika Podle Helen