Zářijový Mitervald po odpolední směně

Mikrodobrodružství na koloběžce a ještě po dřině v práci? Okolí si klepe na čelo a říká: „K čemu je to jako dobré?“. Sám úplně nevím a tak to jedu vyzkoušet…

Kam se jede

  • Zřicenina hradu Mitervald též podle místa zvaného Radeč. Místo s krásným výhledem v Křivoklátské vrchovině. Za dobré viditelnosti je vidět i České středohoří.

Zajímavosti a doporučení z místa

  • Hřeben Radeč je sice nevýrazný ale výhledy jsou zde hezké, jak od zříceniny hradu, tak vyhlídky Bílá skála.    
  • Vyhlídka Bílá skála s dalekým rozhledem směrem na Břasy a okolní lesy přírodního parku Radeč.

Můj příběh

 

Střídání směn. Takový nepěkný důsledek práce ve výrobě.
A ty odpolední? To mám pocit, že nic ráno nestihnu a chodím celý týden jen do práce. Co s tím? Co takhle vyrazit přespat ven? Pozorovat hvězdy, které ve městě člověk nevidí, ráno si uvařit snídani a zase do práce. Zní to jako super nápad, ale pěšky mi to přijde nereálné. Příliš málo času na to někam dojít. Ráno by to pak bylo zas jen na vlak. Tak zkusím koloběžku.

Do práce přijedu už s připravenou koloběžkou, ale je toho jako kdybych jel na týden – vlastně v tom není téměř rozdíl. To třeba vyladíme jindy. V práci se nápadem nijak netajím. Téměř všichni si pouze klepají na čelo s otázkou, k čemu je to jako dobré, když jdu druhý den zase do práce. Já se nenechám rozhodit a pracovní den plyne jako voda.

Jede se na vlak. A hurá na hrad.
Máme tady konec směny a hurá na vlak. Z Plzně jezdí vlaky po odpolední na čtyři směry. Já si vybírám vlak směrem na Beroun. Bohužel do Berouna už nejezdí, což byl můj původní plán – jet se podívat na velkolom Čertovy schody. V noci totiž vypadá, jako ocelové město z románu Julese Verna. Nakonec jedu jen do Mýta. Po vystoupení z vlaku jsem v očekávání, jak to půjde, hrad je přeci jen na kopci. Měl bych jet po červené turistické. Na mapě to vypadá, že nemohu zabloudit. V noci je všechno tak nějak jiné. Světlo na kolo nemám, používám jen čelovku. Zjišťuji, že vůbec nejedu do kopce, protože světlo pěkně zkresluje. Párkrát jsem špatně odbočil, ale nakonec jsem nahoře. Koloběžku vynesu až k místu spaní a hurá kouknou na vyhlídku. Vidím nějaké svítící vesničky, ale nevím, kde co je. Rád bych se pokochal hvězdami, když mám s sebou i mapu hvězdné oblohy. Bohužel ani místo ani čas dnes pozorování moc nepřeje. Tak nakonec rozdělávám spaní. Chvilku mi zaberou ty gumičky na Quiltu, abych je na karimatku správně navlékl. Je to jen otázka cviku.

.

Noční chlad
Nevím, jak je to možné, ale i tentokrát, když jsem si vzal místo spacáku pouze Quilt, je mi do rána docela zima. Pravdou je, že jsem na komfortní teplotě Qulitu. Prostor pro nohy není tvarovaný jako u spacáku a mě je zima od nohou. Nevadí. Nic, co by se nedalo vydržet. Spacák by byl v tomto zářijovém počasí vhodnější. Quilt si opravdu nechám jen na to k čemu jsem ho kupoval – na letní tropické noci, kdy se dá použít jako deka.

 

Ranní výhledy
Ráno se mi nějak brzo nechce vstávat, protože jsem šel spát až v 1 v noci. Je krásné ticho a nikdo nikde. V 7 hodin vylézám, dávám vařit vodu na ovesné vločky. Mezitím se kochám krásou probouzejícího se dne na vyhlídce. Pak pěkně na sluníčku posnídám, zabalím a vyrazím do Plzně.

 

Cesta
Chci vyzkoušet co se dá na koloběžce v přírodě vůbec projet. Lesní cesty jsou v pohodě. Menší komplikace přichází při jízdě přes navezené kamení. Vyhýbám se kořenům stromů, abych je zbytečně nepoškozoval. Vydávám se po turistické trase. Dojíždím na vyhlídku Bílá skála a koukám na Plzeň, kam mířím zpět do práce. Zatím je vše v pohodě, tak pokračuji dál. Pak přicházejí kořeny. Kousek nesu, kousek strkám, ale jo jde to. Hlavně nelze z mapy poznat kudy to půjde a kudy ne. Nějaká ta mýtinka, paseky… Můj další plán je jet co nejdéle podél Berounky, ale tady mě bohužel zrazuje technický stav koloběžky – nejdříve mi upadne jeden a poté druhý šroub držící zadní blatník. Co s tím? Šrouby samozřejmě nemám. Místo šroubů dávám stahovací pásky. I tak stále blatník drnčí, že to nejde poslouchat. Dobrá, nedá se nic dělat. Do Plzně jedu po asfaltu. Naštěstí provoz není skoro žádný. Jelikož je ještě dojíždím dříve než jsem čekal, zamířím ještě domů.

 

Výsledek
Jaký byl výsledek? Byl jsem naprosto spokojen. Noc a půlden strávený v přírodě mě nabil dobrou náladou. Okolí to sice nepochopilo, ale kdo nevyzkouší, nepochopí. Určitě to nebylo poslední mikrodobrodružství.

 

Statistika

VZDÁLENOST

40,7, KM

POČET DNÍ

1

NASTOUPÁNO

545 VM

MISE

ZŘÍCENINA HRADU RADEČ 

Komentáře

Jsi tady poprvé? Přečti si zde o čem mikrodobrodružství je a dozvíš se, jak již dnes říct ano dobrodružstvím, ať už jsi kdokoliv. Je to pro každého.