ZEMĚLOĎ A BIVAK S VÝHLEDEM NA HRAD

Porce cykloturistiky, sladkých zákusků, vzdělávání o alternativním bydlení, životní lekce s filtrováním vody a finální bivakování na louce s výhledem na hrad Buchlov. Takto se to dá celé shrnout do jedné věty.

přispěl Marek Liška

Kam se jede

 • Zeměloď Czech Earthship u Uherského Hradiště. Zcela soběstačný dům, který není připojen k sítím. Tj. není zde přívod vody, elektřiny, plynu, nebo odpadu. Všechno si dokáže dům obstarat sám. A to včetně potravy. Lidé žijící v takovémto domě nemusí pak do konce života platit žádné měsíční poplatky, jejich dům se o ně zcela postará. Zeměloď k tomu využívá přírodní živly. Elektřina se získává ze slunce, voda je zachytávána při deštích, teplo “vyrábí” sluneční paprsky dopadající na speciální čtyřvrstvé sklo, metanový plyn se tvoří námi vyprodukovanými exkrementy a jídlo se pěstuje ve 100m² skleníku s aquapónií. Chceš-li se dozvědět více o principech fungování, doporučuji ti dokument “Kam plují české zemělodě“. Krom toho v samotném dokumentu zavítáš na zmiňovanou zeměloď Czech Eartship.
  Zeměloď Czech Earthship slouží jako výzkumný projekt majitele Karla. Celý projekt můžeš sledovat na Facebooku. Během roku se pořádají otevřené dny a zeměloď můžeš osobně navštívit.
 • Pahorkatina Koukolky, 302 m.n.m. položená louka s výhledem na hrad Buchlov a okolí.

  Zajímavosti a doporučení z místa

  • Hrad Buchlov je jedním z nejstarších hradů na Moravě. Z Buchlovic je to coby kamenem dohodil. 4 kilometry do kopečka a jste u hradu.
  • Zámek Buchlovice s dominantním rozsáhlým parkem je opravdovým architektonickým skvostem.
  • Nádrž Sovín se v létě hojně využívá k rekreaci. Co takhle se skočit schladit?
  • Uherské Hradiště nabízí množství turistických zajímavostí.
   • Kovová ZOO – zvířatka vyrobená z kovového odpadu ve své životní velikosti
   • Bývalá synagoga 
   • Kostel sv. Františka Xaverského
  • Jídlo a pití. Po cestě nalezneme cukrárnu, několik hospod a restaurací.
   • Cukrárna Budařovi nabízí vynikající domácí zákusky za pár korun
   • Ostatní vyhledáš na mapách, nebo tě cvrknou přímo do nosu
  • Studánky nalezneme po cestě v hojném počtu. Je však nutné sjet z trasy. Jejich polohu naleznete např. na Mapy.cz – turistická mapa.

  Náš příběh

  Sladké pokušení
  V Uherském Brodu jsme nasedli na lehokola a vyrazili oklikou směrem na Uherské Hradiště. Naším prvním cílem byla zeměloď Czech Earthship. Cestou na zeměloď jsme se ještě zastavili v cukrárně, na excelentní domácí zákusky. Krásnými asfaltovými a štěrkovými cyklostezkami jsme potom dojeli do obce Zlechov. Doleva, doprava, kousek polem a byli jsme tam. U zemělodi Czech Earthship. Konala se zde prohlídka. Mě osobně se koncepce zemělodí líbí a chtěl jsem to vidět na živo. No a mí dva kamrádi jsou stavaři, tak se taky snad nenudili. Majitelem Karlem nám byly vysvětleny a ukázany principy fungování. Rozpovídal se i o byrokracii, která se s výstavbou zemělodi týče… Inspirativní dvě hodiny. Díky Karle!
  .
  Průjem těžkého kalibru
  Po skončení prohlídky jsme pokračovali dále. Nasedli jsme na bajky a vyrázili hledat nějaké příhodné místo na bivakování. To se nám překvapivě dlouhou dobu nedařilo. Tak jako najít vodu, která nám došla. Nakonec jsem se rozhodl vyzkoušet vodní filtr a přefiltroval jsem vodu s potůčku ve škarpě u cesty. Osudová chyba. Okolo na kopcích byla zemědělská pole. Všechny chemické nečistoty se pravděpodobně splavovaly do tohoto potůčku. To mi na místě nedošlo. Vodu jsem totiž přefiltroval a potom vypil. Bohužel filtr je určen pouze na mechanické nečistoty. Ty chemické, jako jsou postřiky a chemie z pole, nevyfiltruje. Den na to, co jsme vypil tuto vodu jsem zažil střevní potíže těžkého kalibru a dostavili se i horečky. Příště už se dvakrát rozmyslím z čeho budu chlastat.
  .
  Drsné probuzení
  Místo na přespáni jsme však našli perfektní, ne-li kouzelné. Na kopečku palouček. Na něm zelená louka s výhledem na hrad Buchlov a okolí. V noci je hrad hezky nasvětlen a dominuje okolní noční krajině. Škoda jen že nás v 5 ráno probudil déšť. Rychle jsme se sbalili, tak že snídani jsme vynechali a v dešti jsme jeli ještě asi 20 kilometrů zpět domů.

  Statistika

  VZDÁLENOST

  85,3 KM

  POČET DNÍ

  1

  NASTOUPÁNO

  617 VM

  MISE

  EXKURZE ZEMĚLOĎI

  Komentáře

  TVŮJ POŠTOVNÍ HOLUB

  Přiletí ti od nás 1-3x za měsíc email o tom, co je nového na našem webu.

  Ať už příběhy mikrodobrodruhů, objektivní recenze na vybavení, nebo všemožné tipy co se můžou hodit.

  Nenech si nic ujít. Zanech nám na sebe kontakt a další email co budeme posílat ti přiletí rovnou do tvé schránky. Díky!

  Na email jsme ti zaslali email k potvrzení registrace