BATOH LOWE ALPINE AXIOM 3 DIRAN 65:75

Britský výrobce outdoorového vybavení Lowe Alpine doplňuje řadu batohů o další kousek – model Diran 65:75. Dvoukomorový, odolný a kvalitní batoh s uživatelsky přívětivým designem. Mezi přednosti batohu patří zádový systém Axiom 3, dobře umístěné kapsy, praktické přezky a úchyty trekových holí. 

přispěl Jirka Menšík

Úvod

Tento batoh je ideální společník na krátké i dlouhé výlety. Ačkoliv na první pohled může působit jako obyčejná tuctová krosna, tak zdání klame. Na prvním místě je to vychytaný zádový systém, který jsem ocenil při naloženém batohu, díky kterému jsem batoh nemusel neustále shazovat a nahazovat, abych jsi ho upravil, ale cítil přímo na zádech, jak mi sedne. Dále za zmínku stojí dobře umístěné kapsy, praktické přezky a úchyty trekových holí. 
.

Zádový systém Axiom 3

Jak jsem již zmiňoval v úvodu, hlavním prvkem batohu je patentovaný zádový systém Axiom 3, který umožňuje nastavení výšky zad přímo na zádech, bez nutnosti sundávat batoh. Tento systém se dále dělí na Axiom a Axiom+. Rozdíl je v tom, že Axiom+ je určen pro pohodlné nošení nákladu až do 32 kg.


Systém Axiom tvoří zádovou kostru batohu, která je umístěna pod vakem na vodu. Funguje na principu dvou táhel. Odemykací (černé) slouží k odemknutí celého mechanismu. Pomocí nastavovacího (šedého) si nastavíte požadovanou výšku zad. Následně můžete povolit obě táhla a systém se uzamkne. K dokonalosti stačí pak jen doladit popruhy ramenních pásů. Ze začátku to byla trošku matematika, ale po pár zkouškách jsem si na systém zvykl.


Tip z terénu: Při zkracování zad je třeba si uvědomit, že pokud máte batoh opravdu naložený, tak není možné celý batoh zvednou pouze táhlem. Mě se osvědčily tyto dvě řešení: buď se předklonit nebo poprosit parťáka, aby mi batoh přizvedl.    

.

Úložný prostor a kapsy 

Úložný prostor hlavní komory je řešený pomocí rozpínací přepážky a samostatným vstupem do spodní části. Navíc ještě najdeme na přední části jeden vstup do batohu, díky kterému se snadno dostaneme ke sbaleným věcem.

Jelikož má batoh opravdu hodně kapes, začneme pěkně popořadě. Jako první tady máme víko batohu, kde máme vnější a vnitřní kapsu. Hned pod víkem najdeme stahování komínu batohu a je rovnou dvojité. První ve výšce ramenních popruhů, druhé je pak umístěno na cca 20 cm vysoké převislé částí komínu, aby nám umožnilo dle potřeby ještě zvětšit objem batohu. Zespodu batohu je pak malá kapsa na zip s integrovanou pláštěnkou. Na obou bočních stranách najdeme dvě síťové kapsy, které bez problému pojmou velkou PET láhev navíc doplněny o svislé kapsy na zip. 
.

Technické detaily a místo pro další vybavení 

Na spodní části batohu kromě integrované pláštěnky jsou také dva popruhy, kde bez problémů upevníme menší stan. Aby toho extra úložného prostoru nebylo málo, na předním víku batohu jsou umístěna čtyři oka, které v kombinaci s popruhy dodávanými společně s batohem, tvoří ideální místo pro nadměrný náklad. Na spodním okraji přední části ještě máme plastové očka na silných gumičkách pro umístění trekových holí.

Uvnitř komory batohu najdeme ještě kapsu na hydrovak včetně spony pro zavěšení. Vyústění pro hadičku je řešeno na pravé části batohu.

Na závěr tady máme dvě malé kapsičky na bederním pásu – na levé straně síťovaná, na pravé straně na zip. Ideální schovka pro drobné na pivo nebo různé cennosti. 
.

Závěr

Jedná se o velmi dobře technicky zpracovaný batoh se spoustou úložného prostoru, který v kombinaci se zádovým systémem Axiom 3, poskytne dostatečnou variabilitu pro krátké i dlouhé výlety. Tento batoh byl v roce 2018 inovován a dostal nový svěží vzhled. K zádovému systému Axiom přibyl ještě systém V-TRAX™, který nabízí jednoduché nastavení délky zad na suchý zip.
.

Rychlá fakta

Zádový systém Axiom 3
Počet komor: 2
Kapsa na hydrovak, uchycení trekových holí, integrovaná pláštěnka
Hmotnost: 2280 g
Materiál: 300D Nailhead
Barevné varianty: Světle modrá, černá, zelená
Info cena: 4000,- Kč
Prodejce: Hanibal

Zaujalo mě

  • Velikost úložného prostoru 
  • Nízká hmotnost
  • Pohodlný a nastavitelný zádový systém Axiom 3 
  • Umístění kapes, praktické přezky a úchyty trekových holí
  • Technické zpracování švů, zipů a přezek
  • Pevné šité oko z přední a zadní strany batohu, při nutnosti přenášet těžký batoh 

Hodnocení

  • Kvalita 95% 95%
  • Pohodlí 98% 98%
  • Poměr cena/výkon 92% 92%

Komentáře

Jsi tady poprvé? Přečti si zde o čem mikrodobrodružství je a dozvíš se, jak již dnes říct ano dobrodružstvím, ať už jsi kdokoliv. Je to pro každého.