FOJTOVY VRCHY

Únorový východ slunce kousek za Ostravou? Stačí vyrazit do malebné obce Hukvaldy, kde si po
probuzení vyběhnete Fojťáky a pak už se jen kocháte výhledy na Beskydy, Poodří, Ostravsko a
při dobré viditelnosti taky Jeseníky. 

přispěl Jirka Menšík

Kam se jede

  • Fojtovy vrchy místními zvané též Fojťáky. 424 m vysoký kopec na Hukvaldech, ze kterého uvidíte Beskydy, Poodří, Ostravsko a při dobré viditelnosti taky Jeseníky.

Zajímavosti a doporučení z místa

  • Hostinec U Štamgastů  je minipivovar v obci Hukvaldy – Dolní Sklenov založen v roce 2003. První pivo s názvem Ondráš se na Hukvaldech začalo vařit již v roce 1567. Původně se toto pivo mělo také jmenovat Ondráš, avšak ochranou známku vlastnil pivovar Litovel, proto dostalo název Hukvaldské pivo. Za redakci mohu doporučit Hukvaldské pivo 12° a 14°.
  • Hrad Hukvaldy zřícenina hradu ve stejnojmenné obci Hukvald. Dlouho dobu se o vzniku hradu spekulovalo. První písemná zmínka pochází z roku 1285. Kromě pevnostní funkce plnil hrad také funkci vězeňskou.

Náš příběh

Komplikace hned na začátku 
Marek mě podle plánu vyzvedl v šest hodin. Jelikož jsem nebyl připravený, museli jsme zajíždět až na druhý konec vesnice do obchodu, abych si koupil něco na večerní opékání. Tím pádem jsme vyrazili až v půl sedmé, ale naštěstí to není na Hukvaldy od nás daleko. Dojedete tam autem ani ne za patnáct minut. Auto jsme zaparkovali u kamaráda Kuby. Pokud taky pojedete autem, doporučujeme zaparkovat u minipivovaru. 

 

Teď už pěkně po svých.
Nasazujeme krosny na záda a vzhůru k nedalekému rybníku pod Fojtovými vrchy. Ten jsme si vybrali jako cíl, abychom to ráno měli pár kroků na východ slunce. K rybníku jsme se vydali po cyklostezce č.6006 podél řeky Ondřejnice. Potom u první lávky přes řeku zahnuli do ulice mezi domy, která nás zavedla na rozcestí, na kterém jsme odbočili vlevo a byli v cíli. 

 

Táborák, večeře a hvězdy.
Místo na přenocování by bylo. Naším dalším úkolem bylo rozdělat oheň. Naštěstí byl Marek chytřejší než na prvním mikrodobrodružstvím a byl vybavený suchým dřevem k založení ohně. Jinak bychom klepali kosu a byli hladem, jelikož okolní dřevo bylo navlhlé. Po večeři se jenom zaprášilo a my se usadili na naše kempovací židličky. Mlčky jsme pozorovali jasnou oblohu a zářící měsíc.

 

Vstávat a cvičit! 
Zatímco já jsem se cítil vyspaný už v šest ráno, Marek by vyspával minimálně ještě do devíti. Na druhou stranu to chápu, komu by se chtělo do takové zimy ráno z vyhřátého spacáku vstávat. Po dvaceti minutách přesvědčování se mi povedlo ho probudit a mohli jsme se jít nasnídat. 

 

Rychlá snídaně a vzhůru na Fojťáky
Příprava snídaně nám nezabrala hodně času. Šli jsme na to totiž chytře, abychom stihli ranní východ včas. Já si koupil dva koblihy. Marek to vyřešil kefírem s jablkem. Bohužel pro něho jeho jablko skončilo ráno v popelu, když jsi chtěl v ranní zimě ohřát ruce a pokoušel se oheň rozdělat. Následovalo balení vybavení a vyrážíme nahoru. Už v půlce kopce začalo nad protějšími vrchy vykukovat slunce. To nejlepší nás ovšem čekalo až nahoře. Počasí jsme měli jako objednané a díky skvělé viditelnosti jsme viděli až na vrcholky Jeseníků. 

Závěrem… 
Rozhodl jsem se, že v roce 2019 budu chodit na mikrodobrodružství pravidelně než v roce minulém. Neodradily mě ani ranní únorové mrazíky. Byl to skvělé strávený večer pod hvězdami, kterým jsem si vyčistil hlavu u psaní bakalářské práce, načerpal energii do dalších měsíců. Už jsem v očekávání jaké dobrodružství si pro mě nachystá měsíc březen! 

Statistika

VZDÁLENOST

3,9 KM

POČET DNÍ

1

NASTOUPÁNO

116 VM

MISE

VÝCHOD SLUNCE

Komentáře

Jsi tady poprvé? Přečti si zde o čem mikrodobrodružství je a dozvíš se, jak již dnes říct ano dobrodružstvím, ať už jsi kdokoliv. Je to pro každého.

TVŮJ POŠTOVNÍ HOLUB

Přiletí ti od nás 1-3x za měsíc email o tom, co je nového na našem webu.

Ať už příběhy mikrodobrodruhů, objektivní recenze na vybavení, nebo všemožné tipy co se můžou hodit.

Nenech si nic ujít. Zanech nám na sebe kontakt a další email co budeme posílat ti přiletí rovnou do tvé schránky. Díky!

Na email jsme ti zaslali email k potvrzení registrace