TEST: KNOG BANDICOOT, MALÝ, ALE ŠIKOVNÝ

O firmě KNOG jsem se již zmiňoval v detailní recenzi jejich světelného modulárního ekosystému PWR. Nyní přichází na řadu minimalistická čelovka pro nenáročná použití. Když píši minimalistická čelovka, myslím tím konstrukčně opravdu minimalistická, ovšem to se nedá tvrdit o vlastnostech a výkonu v této kategorii čelovek, kde Bandicoot vyniká…

přispěl Marek Liška

Minimalistické silikonové tělo je libivé. Navíc čelovka je dostupná v různých barevných provedeních, kde si vybere opravdu každý.

Konstrukce

Co mě napoprvé ihned na čelovce KNOG Bandicoot zaujalo, byla minimalistická silikonová konstrukce, jejíž hmotnost je pouze 60 gramů. Samozřejmě se na trhu dají sehnat i konkurenční výrobky, které hmotnostně odpovídají… Každopádně u většiny už určitě pohledáte vlastní zabudovaný zdroj a skrytý konektor USB, kterým se čelovka dobíjí. Popruh čelovky se dá na jedné straně rozpojit, z vnitřní strany je zde skrytá pojistka na rozpojení, jakmile tak člověk provede, dostane se ke zmiňovanému USB, které stačí rovnou zapojit do nabíječky, powerbanky, či počítače… 

.

Stučné představení Bandicootu od KNOGu.

Na vrchní straně nad čtyřmi hlavními LED diodami jsou dvě polovystouplá tlačítka, pro ovládání čelovky. Daň, kterou si vybírá minimalistická konstrukce, je absence polohovatelnosti světla – nahoru a dolů, což je funkcionalita vhodná na místech, kde si potřebuji přisvítit v náročnějším terénu na spodní část viděného spektra…

Rozpojený pásek a USB výstup pro dobíjení zabudovaného akumulátoru.

Pohled zvrchu na polovystouplá ovládací tlačítka, kterými se mění módy svícení a zapíná a vypíná se celá čelovka.

Voda

Silikonové tělo, zabudovaný akumulátor uvnitř, to zní voděodolně. A taky že ano. Čelovka je plně voděodolná s certifikací IP 67. Zdůrazňuji voděodolná, ne vodotěsná. Lidé si částou tyto dva pojmy pletou. Co tedy znamená voděodolnost s touto certifikací? To znamená, že ji můžete až na 30 minut dostat 1 metr pod hladinu a pak musí ven. Potápět se s ní asi nebudu, ale svícení v dešti, či uchovávání na vlhkém místě během několikadenního treku… Situace, které často nastávají a Bandicoot je na to připraven.

60 gramovou čelovku téměř na hlavě neucítíte. Navíc věřím, že musí vypadat skvěle na každém uživateli.

Hmotnost

O té to vlastně celé je. Na hlavě jsem tohoto 60 gramového prcka skoro ani necítil. Na čele je čelovka z vnitřní strany vybavena měkkým polštářkem pro větší komfort. Na zadní straně díky silikonovému pásku, který se na zátylku zdvojuje pro lepší fixaci na hlavě, drží čelovka jako přibitá. Je v prvé řadě nutné si seřídit délku pásku na obvod hlavy… Čelovka se dá tak využít i při běhání, kde si člověk dosvítí cestu a zároveň zvyšuje svou viditelnost ostatním. Jedinou nevýhodu silikónu jsem spatřil při dlouhodobějším používání a nadměrnému pocení hlavy pod páskem na zátylku – vpředu je to díky polštářku lepší.

Zadní strana pásku je zdvojená pro lepší fixaci na hlavě. Skrz dírkování se nastavuje délka.

Výkon

Čelovka Bandicoot je vybavena 8 LED diodami, které svítí dle režimu, který je zrovna aktivovaný. Nejsilnější režim dosahuje 100 lumenu a je vhodný na dosvit do zhruba 40 metrů. Čelovka tak necílí na aktivity vyžadující světelný výkon, jako vysokohorská turistika, či jízda na kole v úplné tmě. Ovšem na svícení, když se člověk zrovna někde utáboří je jako dělaná. Krom bílého světla je možnost svítit také červeně, což je režim vhodný pro mě jakožto fotografa, když potřebuji večer manipulovat s foto technikou a zároveň neoslňovat čočku objektivu, při focení noční scény.

Ve výbavě je i červené světlo, které v hluboké tmě neoslňuje.

Další třešničkou na dortu je možnost propojení čelovky s počítačem skrz volně přístupný program od KNOGu. Ten člověku umožní si sám světelné režimy naprogramovat. Zní to složitě, ale nebojte. Aplikace je velmi intuitivní a zábavná. Nabízí 18 režimů svícení, načež do čelovky lze nahrát 8 a každý režim má svou animaci, aby člověk věděl, do čeho jde.

Instruktážní video pro představu, jak se dá čelovka naprogramovat vlastními módy svícení. Video vyobrazuje jiný model světla…

Manipulace

Ovládání čelovky je trošku oříšek a je třeba si na to zvyknout. Jak jsem již psal, čelovka je vybavena dvěma polo vystouplými tlačítky na vrchní straně. Jedno větší, jedno menší. Když jsem měl čelovku na hlavě, měl jsem ze startu trošku problém rychle rozeznat, které tlačítko, je které. Každé má totiž trošku jinou funkcionalitu, viz. níže. Manipulace především v zimních měsících určitě nebude nic praktického, protože si nedokážu představit, jak nahmatávám tyto malé čudlíky s velkými zimními rukavicemi. Malá, nevýrazná tlačítka jsou daň za celkové minimalistické rozměry.

Zvnitřní strany na čele je čelovka opatřena polštářkem.

Velké tlačítko:
• dlouhý stisk: zapnutí/vypnutí čelovky
• krátký stisk (při zapnuté čelovce): změna režimu

Malé tlačítko:
• krátký stisk (při vypnuté čelovce): ukazatel stavu baterie (1 – 4 dílky)
• krátký stisk (při zapnuté čelovce): změna intenzity režimu (4 možnosti)

Obě zároveň:
• dlouhý stisk: zamknutí/odemknutí čelovky, zamezující samovolnému rozsvícení například v batohu

Výdrž a doba nabíjení

Po zastrčení USB konektoru do nabíječky trvá lehce přes 3 hodiny nabít čelovku do 100% kapacity baterie. Indikátorem nabití jsou čtyři malé LED diody ve spodní části čelovky. Ty zároveň složí ke svícení v režimu na čtení. Režim s maximálním svitem 100 lm vydrží svítit až 2 hodiny. Naopak nejslabší svit nabídne až 36 hodin aktivního svícení.

Na plný výkon dosvítí až 40 metrů a vydrží svítit až 2 hodiny na nabití.

Závěrem

Líbí se mi trend snižování váhy vybavení. Je to tématika, o kterou se vůbec na mikrodobrodružství více zajímáme, díky spolupráci s Travelight, který nám poskytl nějaké ultralehké vybavení na testování. Snížit tak i ne tak hojně využívanou věc při mých mikrodobrodružstvích, kdy ve valné většině případu slouží čelovka jen pro svícení okolo tábořiště, se mi moc zamlouvá (ano, v zimě se tento stav samozřejmě změní, tento stav platí hlavně v létě, kdy je dlouho světlo). Proč tak tahat zbytečné gramy navíc, když KNOG Bandicoot nabízí dostačující výkon až 100 lm, širokou paletu módu svícení, odolnost proti vodě a vlastní akumulátor, který doma snadno dobiju skrz USB. Hodně se mi líbí právě skloubení právě s moderními technologiemi, kdy nepotřebuji vlastnit žádné tužkové baterky, ani speciální kabeláž na dobíjení. Možnost intuitivně naprogramovat čelovku už vnímám jako třešničku na dortu. Líbí se mi také minimalistický design a možnost si vybrat barvu čelovky dle svého gusta. Skousnu-li zuby při ovládání, jedná se o perfektní výrobek, za velmi dostupnou cenu.

Sada KNOG Bandicoot byla řádně testována v období 06-08. 2019. Děkujeme KNOGu za zapůjčení.

Hodnocení

  • Výdrž na nabití 95% 95%
  • Technologie 100% 100%
  • Ovládání 82% 82%
  • Poměr cena/výkon 91% 91%

Komentáře

Jsi tady poprvé? Přečti si zde o čem mikrodobrodružství je a dozvíš se, jak již dnes říct ano dobrodružstvím, ať už jsi kdokoliv. Je to pro každého.