TURISTICKÝ VAŘIČ PRIMUS MIMER DUO STOVE

Před pár lety jsem sháněl turistický vařič na mikrodobrodružství a cestování. Neměl jsem v té době moc času se zabývat výběrem vařičů a tak jsem sáhl po prvním, který mě přišel pod ruce. Tím vyvoleným byl Miner Duo Stove. Jednoduchý a odolný turistický vařič od švédské značky Primus. Nabízí zajímavou funkcionalitu DUO a vcelku slibný výkon. Jak vařič zpětně hodnotím za několik let používání a jak obstojí v porovnání s konkurenční nabídkou?

přispěl Jirka Menšík

Konstrukce

Mimer Duo od švédské značky Primus je jednoduchý a odolný turistický vařič. Konstrukce je tvořena ze dvou částí, které se dají pro snadnější přepravu rozšroubovat. Spodní, připojovací část tvořena závitem a regulačním ventilem, díky kterému si můžu snadno regulovat výkon. Zatím se mi při regulaci nestalo, abych se popálil, jelikož ventil je umístěný hned nad kartuší, a ještě půdorysně přesahuje vařící plochu přibližně o 1 cm. Horní části tvoří velká plocha plamene s pomocnými ramínky. Ačkoliv by měly sloužit k užitku, ale díky absenci ochranného obalu můžou způsobit spíše škodu. Ramínka vařiče jsou docela ostré, takže jsem vždy vařič ukládal do nevzhledné krabičky dodávané výrobcem, abych si nepoškodil boční kapsy batohu.

Rychlá fakta

Hmotnost: 257 g
Rozměry: 5,5×12,5×12,5 cm
Materiál: Mosaz, ocel
Výkon: 2800 W
Příslušenství: přepravní pouzdro
Prodejce: www.4camping.cz

Díky přesahu regulačního ventilu a umístění nad kartuší se nemusíme bát popálení. Regulace výkonu je pak velmi snadná.

Dobrou stabilitu pro nádobu zajišťují ramínka vařiče, které zároveň chrání plamen proti větru. Vaření je tak rychlejší a pohodlnější.

Velikost

Vařič díky jeho velké vařící ploše, která je například oproti vařiči VAR 2 neskladná, spadá do kategorie středních vařičů. Ve složeném tvaru má rozměry 5,5 × 12,5 × 12,5 cm. Jeho velikost se bohužel podepsala i na vysoké váze. Váží necelých 260 g.

Poměr velikosti vařiče vůči 230 g verzi kartuše.

Výkon

Vařič má výkon 2800 W, ačkoliv poměrově k jeho velikosti by mohl vařič mít výkon mnohem vyšší. Na ohřátí 1 litru vody při plném výkonu jsem potřeboval přibližně 3-4 minuty. I když je charakterizován jako tří sezonní, zatím jsem ho v zimě ještě pořádně neprověřil. Miner Duo Stove není opatřený předehřevem, avšak výrobce Primus to vyřešil jednoduše. Kartuší s označením Primus Winter Gas, díky které si můžu vařit až v mrazech dosahujících teploty -22°C a nemusím se bát přeměny skupenství.

Zatím se mi při regulaci nestalo, abych se popálil, jelikož ventil je umístěný hned nad kartuší, a ještě půdorysně přesahuje vařící plochu přibližně o 1 cm.

Variabilita kartuší – systém DUO

Toto označení znamená, že je kompatibilní jak se šroubovací, tak i bajonetovou Campingaz kartuší. To zaručuje neomezenou variabilitu při výběru, či výměně kartuší. Co se týče nabídky s kartušemi, tak jsem vypozoroval, že se stejně většina kartuší dělá ve šroubovacím provedení a právě bajonetová Campingaz kartuše je v obchodech spíše vyjímkou. Benefit, který však nemá v praxi až tak velké využití.

Systém DUO umožňuje k vařiči připojit kartuši šroubovací, tak tu bajonetovou od Campingaz. 

Verdikt

Miner Duo Stove od značky PRIMUS jsem si kupoval naslepo. Tudíž si koupil první vařič, který mi přišel pod ruku a neřešil jeho specifikaci předem… Jediná kladná vlastnost, která mě napadá, je jeho mechanická odolnost. Vařič je opravdu pevný a stabilní, díky absence možnosti skládání pro přepravu. Systém DUO, který se na začátku jevil jako kladná vlastnost, není nakonec v praxi až tak potřebný. Jednoduše si vystačím se šroubovacími kartušemi. Na svou velikost má v porovnání s konkurenčními vařiči, které mají mnohdy poloviční velikost, slabší výkon. Dále za zmínku stojí absence ochranného obalu, protože ramínka vařiče jsou opravdu ostrá a v batohu je nutné vařič do něčeho uložit, abych si neponičil batoh, či vybavení v něm.

Hodnocení

  • Stabilita 90% 90%
  • Výkon plamene 70% 70%
  • Manipulace při balení/vybalování 80% 80%
  • Kvalita zpracování 90% 90%
  • Poměr cena/výkon 60% 60%

Komentáře

Jsi tady poprvé? Přečti si zde o čem mikrodobrodružství je a dozvíš se, jak již dnes říct ano dobrodružstvím, ať už jsi kdokoliv. Je to pro každého.

TVŮJ POŠTOVNÍ HOLUB

Přiletí ti od nás 1-3x za měsíc email o tom, co je nového na našem webu.

Ať už příběhy mikrodobrodruhů, objektivní recenze na vybavení, nebo všemožné tipy co se můžou hodit.

Nenech si nic ujít. Zanech nám na sebe kontakt a další email co budeme posílat ti přiletí rovnou do tvé schránky. Díky!

Na email jsme ti zaslali email k potvrzení registrace